Już od kilku lat miasto Kraków intensywnie angażuje się w projekt o nazwie „smart city” – poprzez nowe inwestycje pretenduje do miana miasta inteligentnego, dostosowanego do aktualnych potrzeb swoich nowoczesnych mieszkańców. W ostatnim czasie znów rozgorzała dyskusja na ten temat z uwagi na listopadowy Ogólnopolski Kongres SMART CITY. Czy miasto rozwija się w dobrym kierunku? Czy można już powiedzieć, że Kraków jest „smart”?

 

Krakowski rynek nieruchomości charakteryzuje się różnorodnością lokali oraz różnorodnością cen. W poprzednim artykule przybliżyliśmy nieco informacji na temat cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dziś przyjrzymy się cenom nieruchomości w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

Kraków to drugi w Polsce, zaraz po Warszawie, rynek mieszkaniowy. Bez wątpienia jest to też jeden z najciekawszych rynków w naszym kraju. Co go wyróżnia? Przede wszystkim naprawdę bogata oferta mieszkań położonych zarówno w ścisłym centrum, jak i na peryferiach miasta. Dodać należy również, że krakowski rynek nieruchomości należy do jednych z najbardziej rozwiniętych rynków nieruchomości zabytkowych na terenie naszego kraju.

Kredyty – jak często je bierzemy? Jakie tendencje obserwuje się obecnie na rynku? Co  o kredytach mówią najnowsze statystyki?  Poniższy artykuł przybliży kilka najnowszych danych o sprzedaży kredytów w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi ludzie wolą kupować niż wynajmować. Problemem jednak – jak się można domyślać – są koszty i wysoki wkład własny. Osoby młode często są zatem skazane na wynajem mieszkania. Powoli jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać – powstaje coraz więcej mikromieszkań. Inwestycja tego typu ma powstać również w Krakowie…

Nowy podatek ma zostać wprowadzony dla wszystkich tych, którzy dysponują nieruchomościami komercyjnymi, których wartość początkowa wynosi powyżej 10 milionów złotych. Nowy podatek ma obejmować zarówno właścicieli jak i współwłaścicieli.

 

Z nowym rokiem 2018 wchodzą w życie nowe przepisy związane z prawem wodnym. Od ich wejścia, to Skarb Państwa będzie miał prawo pierwokupu gruntów, które znajdują się pod śródlądowymi wodami stojącymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Zakup każdej nieruchomości należy bardzo dobrze przemyśleć. Pod uwagę powinniśmy brać wiele kryteriów. Okazuje się, że Polacy wybierając mieszkania dla siebie, kierują się przede wszystkim dwoma kryteriami; lokalizacja oraz ceną.

Nieruchomości komercyjne mogą przynieść inwestorowi bardzo duże korzyści, ale mogą również sprawić, że będzie miał on naprawdę wiele kłopotów. W ostatnim artykule przybliżyliśmy nieco tematykę związaną z inwestowaniem w tego typ nieruchomości, a dziś rozwiniemy ten temat, ostrzegając i dając Kika kolejnych wskazówek…

Zakup nieruchomości komercyjnych jest tematem, który interesuje dużą grupę inwestorów. Jednak, inwestowanie właśnie w tę grupę nieruchomości, można natknąć się na wiele problemów i trudności. Aby ich uniknąć należy być  czujnym i bardzo dokładnie sprawdzić pewne kwestie…

Koniec sierpnia zeszłego roku (2016) przyniósł wzrost oddanych do użytku mieszkań o niespełna 13 procent. Wydawało się, że te rekordy będą trudne do przebicia. Tymczasem,  koniec sierpnia bieżącego roku przyniósł informację o oddanych do użytku 108 tysiącach mieszkań – względem roku poprzedniego  jest to 9,6% więcej!

Wraz z nadejściem nowego roku, mają wejść w życie nowe zasady dotyczące sytuowania budynków. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi właśnie pracę nad zmianą obecnych przepisów. Co znajdziemy w projekcie?

W ustawie z dnia 20 lipca br. o Krajowym Zasobie  Nieruchomości wprowadzono kilka zasadniczych zmian. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju najmu.  

Zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy budujący dom na własnej działce rozmyślają się i chcą ją sprzedać. Często są to bardzo okazyjne oferty działek budowlanych. Należy jednak pamiętać, że wydane pozwolenia na budowę nie przechodzą na nowego właściciela. Zatem, kontynuowanie prac na działce jest wtedy niezgodne z prawem i może wiązać się nawet z rozbiórkę budynku.

Kiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, z wielką niecierpliwością czekamy na dzień jej odbioru. Od momentu przejęcia kluczy od dewelopera, to nabywca nieruchomości będzie  zajmował się jej  utrzymywaniem. Warto zatem bardzo dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich prac do których był zobowiązany.

Od kilku już lat wciąż mówi się o tym, ze rynek mieszkaniowy w Polsce pobija kolejne rekordy. Jednocześnie z dużym niepokojem wypatruje się, kiedy ta dobra passa ulegnie zmianie. Póki co jednak nie mamy się czego obawiać – podobnie jak w latach poprzednich, znów mamy do czynienia z pobijaniem rekordów.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  zaprezentowało przygotowaną nowelizację ustawy dotyczącej warunków technicznych budynków. W nowelizacji spotykamy się ze znacznym zliberalizowaniem prawa, co będzie skutkowało większymi możliwościami  deweloperów. Z całą pewnością będą mogli znacznie efektywniej realizować swoje projekty.

Od września br. wchodzą nowe przepisy  dotyczące sposobu wyceny nieruchomości. Wchodząca w życie znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi o tym, że wycena nieruchomości, która konieczna jest do złożenia oświadczenia majątkowego, będzie musiała zostać wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Jakie mieszkania obecnie sprzedają się najlepiej? Okazuje się, że dziś najpopularniejszymi mieszkaniami są te, których wielkość nie przekracza 60 mkw., ale nie jest tez mniejsza niż 45 mkw. Wielu klientów poszukuje mieszkań z osobną kuchnią, chociaż na takiej powierzchni najlepiej sprawdzają się aneksy kuchenne.

Jak wskazują badania Eurostatu, to właśnie Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o kupno mieszkań. Najchętniej kupujemy nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego. Coraz częściej także interesujemy się nieruchomościami o podwyższonym standardzie i o dużych powierzchniach.

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz, w jaki sposób ustalić cenę? Proponowany koszt wynajmu mieszkania powinien uwzględniać lokalizację, koszty, które musisz ponosić jako właściciel, standard mieszkania, dodatkowe udogodnienia, konkurencję, a także oczywiście wielkość wynajmowanej nieruchomości.

Korzystne warunki na rynku nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nie, celem zarabiania. Uważa się, ze lokowanie oszczędności w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych form. To prawda, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Wiele osób posiadających oszczędności i zdecydowanych na zakup własnej nieruchomości,  rozważa możliwość kupienia domu zamiast mieszkania. Jedną z najtańszych opcji jest zakup domu w zabudowie szeregowej. Rozwiązanie to ma pewne minusy, jednak do zalet z pewnością należy większa powierzchnia użytkowa niż w mieszkaniu, brak czynszu oraz innych opłat administracyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, powinniśmy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że podpisał on nowelizację  ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z najważniejszych punktów tej nowelizacji jest znaczne ograniczenie solidarnej odpowiedzialności właścicieli za uiszczenie podatku od  własnej nieruchomości.

Podkomisja specjalna ma rozpatrzeć nowelizacje ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dotyczy ona przede wszystkim obrotu nieruchomościami, również przez organy publiczne oraz użytkowania wieczystego.

Spółdzielnie mieszkaniowe zadeklarowały budowę do 100 tyś. mieszkań. Ma to związek z nowym projektem noweli ustaw o popieraniu budownictwa mieszkaniowego.

Ministerstwo finansów zaprezentowało nowy projekt ustawy o REIT-ach. Ma on w znaczny sposób ułatwić funkcjonowanie firm na rynku nieruchomości, a także przyczynić się do wzmocnienia rynku najmu w naszym kraju. Analitycy nie mają wątpliwości, że ustawa ta będzie miała pozytywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego, jednakże wokół tego projektu mnożą się również wątpliwości.

Podaż na rynku mieszkań wciąż trwa. Mimo to, nie widać póki co żadnych znaczących obniżek cen nieruchomości na rynku. Zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i z rynku pierwotnego, utrzymują się na stałym poziomie.

Dziś wiele osób inwestuje w zakup nieruchomości. To posunięcie przynosi właścicielowi mieszkania comiesięczny stały dochód. Jednak, nie wszystkie mieszkania cieszą się zainteresowaniem na rynku. Jak zatem wybrać mieszkanie, na którym będziemy chcieli zarabiać?

Już niebawem lato i każdy z nas zamarzy o wypoczynku na łonie natury. Od pewnego czasu na rynku nieruchomości obserwuje się zwiększone zainteresowanie domkami letniskowymi. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze działki letniskowej?

Swoboda podróżowania po Europie powoduje, że coraz chętniej rozglądamy się za mieszkaniami poza granicami naszego kraju. Niewielkie ograniczenia, chętne podejmowanie pracy na terenie Europy, a także doskonała komunikacja (zwłaszcza lotnicza), to tylko nieliczne powody, dla których kupno mieszkania staje się dla wielu bardzo dobrą opcją.

Jednym z głównych zadań rzeczoznawcy majątkowego jest szacowanie wartości rynkowej, która wykorzystywana jest w procedurze zabezpieczenia wierzytelności podmiotu udzielającego kredytu. Zaznaczyć tu należy, że rzeczoznawca majątkowy zajmuje się wyceną różnorodnych nieruchomości; zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i innych np. przemysłowych, czy też komercyjnych.

Sprzedaż mieszkania, czy też jego wynajem, wbrew pozorom wcale nie są zadaniami łatwymi. Niejednokrotnie zdarza się, że ogłoszenia znajdują się na portalach przez kilka dobrych miesięcy, a odzew od poszukujących jest znikomy. Na atrakcyjność oferty ma wpływ oczywiście lokalizacja, metraż oraz cena, ale pierwsze co przyciągnie klienta właśnie do Twojej oferty to… zdjęcie!

 

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, jeszcze w tym roku w życie ma wejść ustawa dotycząca  kredytu hipotecznego. Zmiany korzystne są przede wszystkim dla kredytobiorców. Poniżej przedstawimy najważniejsze zmiany, które nastąpią po wprowadzeniu ustawy.

Trwają prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi kredytów hipotecznych. Na taką ustawę czekaliśmy bardzo długo. Zmian jest kilka i mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Najprawdopodobniej nowe prawo ma wejść w życie  jeszcze w tym roku.

W ostatnich latach można zauważyć zmieniające się wymagania kupujących mieszkania. Poszukują oni mieszkań mniejszych pod względem metrażu, posiadających jednak więcej niż dwa pokoje. Okazuje się, że deweloperzy biorą pod uwagę te wymagania i coraz częściej właśnie takie mieszkania oferują…  

Od początku roku koszt najmu mieszkań nie zmienia się bardzo gwałtownie. Ceny są raczej stabilne i utrzymują się na podobnym poziomie jak w styczniu. Jak można się spodziewać, średni koszt we wszystkich miastach nie spada poniżej tysiąca PLN za miesiąc. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie, gdzie średnie ceny za lokale  o dużej powierzchni sięgają nawet 4 tyś PLN, nieco taniej jest w Krakowie, Krakowie czy Gdańsku, jednak tam ceny również nie są niskie – nie spadają poniżej 3 tyś PLN.

Kupno czy wynajem? - Co bardziej się opłaca?

Jak pokazują najnowsze badania, Polacy w zdecydowanej większości są zwolennikami posiadania mieszkań na własność. Na długoterminowy wynajem – jak do tej pory – decyduje się wyjątkowo mała garstka osób. Dlaczego wolimy kupić mieszkanie, nawet pomimo konieczności zaciągnięcia kredytu na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat?

W poprzednim artykule zajęliśmy się tematem kupna mieszkania z licytacji oraz z przetargów spółdzielni mieszkaniowej. Oba te sposoby na pozyskanie nieruchomości mogą okazać się bardzo korzystne, jednak niektórzy boją się konsekwencji. Wyjaśniamy zatem, czy jest się czego bać i na czym polegają różnice tych dwóch opcji.

Nie wszystkich stać na zakup całkiem nowego mieszkania. Wiele osób decyduje się zatem na próbę wylicytowania mieszkania lub na wzięcie udziału w przetargu organizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową.  

W ciągu ostatniego roku padł kolejny rekord na rynku nieruchomości pierwotnych – do użytku zostało oddanych  80,2 tyś mieszkań – tak dużej liczby jeszcze nie notowaliśmy.

Jesteś zainteresowany kupnem mieszkania z rynku wtórnego? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi informacjami na temat cen mieszkań w naszym kraju. Okazuje się, że w kilku miastach ceny w ostatnim czasie nieco spadły….

Chcesz sprzedać nieruchomość, która jest obciążona kredytem hipotecznym? Każdy, kto zamierza sprzedać mieszkanie, które obciążone jest hipoteką może to zrobić i to bez uprzedniego spłacenia swojego długu. Poznajmy jednak nieco więcej szczegółów na ten temat.

Znane są już najnowsze raporty dotyczące polskiego rynku nieruchomości z początków bieżącego roku. Przede wszystkim zauważyć należy, że mamy do czynienia z wyższymi cenami za mieszkania (w porównaniu do tego samego okresy sprzed roku). Największe różnice zauważalne są w Gdańsku. Bez wątpienia rynek nieruchomości na początku tego roku został zdominowany przez dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

 

 

Użyczenie nieruchomości to jedna z form nieodpłatnego udostępnienia lokalu. Użyczenie może być zarówno na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Kiedy najczęściej stosuje się ten typ udostępnienia nieruchomości? Zazwyczaj wtedy, gdy chcemy pomóc bliskiej nam osobie, najczęściej członkowi rodziny, który zakłada własną działalność gospodarczą. Z zasady użyczenie ma bezpłatny charakter i nie podlega opodatkowaniu – jednak i od tej zasady są pewne wyjątki.

 Dokonując transakcji na rynku nieruchomości nie należy się spieszyć. Każdy krok i każde działanie powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli chcemy sporządzić umowę cywilnoprawną dotyczącą kupna – sprzedaży nieruchomości,  pamiętajmy o tym, że dokumentem znacznie ważniejszym jest umowa w formie aktu notarialnego.

Mieszkania z wykończeniem cieszą się dużą popularnością. Jeszcze kilka lat temu panował trend kupowania mieszkań, które można wykończyć samemu. Dziś, coraz więcej osób poszukuje mieszkań już wykończonych i gotowych do natychmiastowej przeprowadzki. 

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych już od początku jego powstania cieszyło się bardzo dużą popularnością. Jednak, ten dopiero zaczynający się rok może przejść do historii ze względu na rekordową ilość składanych wniosków.

Nie ma wątpliwości, że mijający rok, był naprawdę niezwykle udany dla deweloperów. Mieszkania sprzedawały się w zawrotnym tempie. Najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia znów z rekordową sprzedażą mieszkań… A jaki będzie kolejny rok?

Użytkowanie wieczyste gruntów, na których znajdują się budynki wielolokalowe, ma zostać zniesione z nadejściem nowego roku – taką deklarację zapowiedziało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Nowy rok 2017 ma przynieść nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Między innymi, zniknąć ma  obowiązek uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew znajdujących się na posesjach prywatnych. Ale to nie jedyne zmiany…

Nowela dotycząca nabywania nieruchomości przez cudzoziemców została uchwalona przez Sejm. Dotyczy ona rozszerzenia katalogu podmiotów zobowiązanych do dostarczania MSWiA dokumentów potwierdzających nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.

Deweloper może obniżyć cenę Twojego wymarzonego mieszkania, pod warunkiem, że będziesz umiał go przekonać. W poprzednim artykule przedstawiliśmy zagadnienia i kwestie, które powinniśmy przemyśleć jeszcze zanim podejmiemy negocjacje. Dziś pokażemy, jak je wykorzystać, aby obniżyć nieco cenę lokalu.

Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, bardzo rzadko korzystamy z możliwości, które dają nam dobrze przeprowadzone negocjacje. Warto pamiętać, że możemy targować się niemal zawsze, oczywiście odpowiednio argumentując nasze stanowisko. Podczas negocjacji należy być pewnym siebie, ale też elastycznym.

Planujesz zakup domu? Zdecydowałeś, że jest to lepsze rozwiązanie aniżeli inwestowanie w mieszkanie? Warto zatem zapoznać się z ich cenami, a są one zależne przede wszystkim od lokalizacji oraz metrażu.

Chcąc kupić nieruchomość, rozważamy wiele różnych możliwości. Zastanawiamy się, czy kupić dom, czy mieszkanie? Jeśli decydujemy się na mieszkanie, to z kolei mamy dylemat, czy z rynku wtórnego czy mieszkanie od dewelopera? Okazuje się, że duża część poszukujących nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania w kamienicy. Dlaczego? Z prostego powodu: miedniczne, nawet zniszczone mieszkania, posiadają duży potencjał!

Chcąc zainwestować oszczędności w nieruchomość, wiele osób, a zwłaszcza rodzin, zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania, czy kupno domu? Zdarza się, że cena domu na wsi jest niższa niż cena mieszkania średniej wielkości w mieście.  Nie dajmy się jednak zwieść – przed podjęciem decyzji warto przeanalizować koszty rzeczywiste.

Pomimo bogatej i wciąż zwiększającej się oferty deweloperów, nie brakuje chętnych na zakup mieszkań używanych. Dla wielu, są one znacznie atrakcyjniejsze niż mieszkania nowe, zlokalizowane najczęściej na obrzeżach miast. Jak długo utrzyma się taka sytuacja?

Opublikowany niedawno projekt ustawy dotyczący zasad działania spółek rynku wynajmujących nieruchomości nie zdziwił nikogo. Dziwiła jednak opieszałość w tej sprawie. REIT-y są bowiem niezwykle popularne niemal na całym świecie.

Lokaty i obligacje, a może inwestowanie w mieszkania? – W co warto włożyć zaoszczędzoną sumę pieniędzy? Jak wykazuje najnowszy raport NBP, nadal najbardziej opłacalnym działaniem jest inwestowanie w mieszkania.

12 października br. Premier Beata Szydło oficjalnie ogłosiła realizację programu Mieszkanie Plus i wraz z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim, podpisała listy intencyjne, które określają pierwsze lokalizacje w ramach planowanego projektu.

Mieszkań dwupoziomowych na polskim rynku nieruchomości jest niewiele. Występują one od kilkunastu lat – początkowo zainteresowanie nimi nie było duże. Obecnie zauważyć można znaczny wzrost zainteresowania tego typu mieszkaniami.

27 września br. przez Radę Ministrów podjęta została uchwała dotyczące Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest zwiększenie dostępu do mieszkań wszystkim tym osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania.

Skandynawski deweloper Skanska Property Poland postanowił zainwestować aż 48 mln euro na budowę pierwszego etapu ogromnego kompleksu biurowego w centrum Krakowa.

Planujesz zakup własnego mieszkania? Będziesz musiał starać się o kredyt? Musisz pamiętać, że procent wkładu własnego ulega zmianie – do tej pory wynosił on 15%, od nowego roku próg ten zostanie podwyższony do 20 %. Czy będzie Cię stać na mieszkanie?

Program Mieszkanie Plus to jedno z kluczowych wyzwań, jakie postawił przed sobą obecny rząd. W jego założeniu, będzie on korzystny dla wielu, szczególnie młodych ludzi, których dziś nie stać na własne mieszkanie. Program przynosi wciąż wiele kontrowersji, chociaż, z każdym tygodniem znamy więcej faktów…

Koniec września, ale też początek października, to czas, w którym studenci poszukują mieszkań na wynajem. Obecnie obserwujemy znaczne ożywienie na rynku. Jakie mieszkania cieszą się największa popularnością wśród młodych ludzi przybywających do dużych miast? Przekonajmy się!

Jak niedawno pisaliśmy, pierwotny rynek mieszkaniowy ma się całkiem dobrze – możliwe są również pobicia rekordów przez niektórych deweloperów. A jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym? Czy cieszy się on dużym zainteresowaniem?

Koniec roku 2016 zbliża się nieuchronnie. Co przyniosą ostatnie miesiące? Czy możemy liczyć na zniżki mieszkań na rynku pierwotnym? Czy deweloperzy nadal utrzymają się na fali?

Nowe przepisy regulujące obrót ziemią rolną oraz zmiany w ustawie o lasach wprowadziły na rynku dość duże zamieszanie. Na rynku gruntów rolnych obserwowany jest znaczny spadek cen, natomiast transakcje związane z gruntami leśnymi niezwykle się wydłużają.

Ofert mieszkaniowych na naszym rynku nie brakuje. Dobrą passą cieszą się wciąż `deweloperzy i zapowiada się, że ten stan rzeczy prędko nie ulegnie zmianie. Okazuje się jednak, że mieszkań wciąż jest zbyt mało…

Ministerstwo Infrastruktury i  Budownictwa przygotowuje dużą nowelizację  Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czego mają dotyczyć zmiany? Przede wszystkim mają dotknąć kwestii związanych z użytkowaniem wieczystym.

Nie każdego stać na duże mieszkanie, choć niemal każdy marzy o jak największej przestrzeni. Niektórzy decydują się na zakup mniejszego mieszkania, ale z dużym tarasem. Czy jest to rozwiązanie praktyczne? Czy taras może stać się niejako przedłużeniem naszego mieszkania?

W minionym miesiącu zanotowano najniższe zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych w historii jego trwania. Program został wprowadzony w 2014 roku, w sierpniu kwota wszystkich wniosków wynosiła zaledwie 15 milionów złotych.

Przeglądając ofert mieszkaniowe, można dojść do zaskakujących wniosków. Okazuje się bowiem, że bardzo często nowe mieszkania wcale nie są droższe niż mieszkania na rynku wtórnym. Sytuacja taka dotyczy lokali znajdujących się w tej samej okolicy.

Dobra passa deweloperów nie mija. II kwartał br. okazał się dla nich bardzo dobry. Wg szacunków, w relacji kwartał do kwartału, wydano 1/3 pozwoleń więcej na budowę. Nadchodzące lata okazują się więc nadal intensywne…

Wznoszenie zabudowy jednorodzinnej bez pozwolenia na budowę, a jedynie na postawie zgłoszenia, było możliwe od 28 czerwca 2015 roku. Przepisy nowelizujące ustawę o prawie budowlanym miały uprościć oraz przyspieszyć proces budowy. Okazało się jednak, że z możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia, skorzystało jedynie nieco ponad 6 000 osób.  

Powierzchnie magazynowe nadal mają się dobrze. Niedawno poznaliśmy oficjalne wyniki za pierwsze półrocze – rynek magazynowy jest w szczytowej formie!

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w porównaniu z ubiegłym okresem od stycznia do lipca – nastąpił wzrost ilości mieszkań oddanych do użytku na poziomie 11,7 proc.

Za nami już prawie koniec wakacji, warto się zatem przyjrzeć, jak kształtował się w ostatnim czasie rynek mieszkaniowy w Polsce. Czy na rynku pierwotnym i wtórnym zaszły jakieś duże zmiany?

Wyszukujemy tanie mieszkania, remontujemy je i inwestycja gotowa – ta optymistyczna wersja jednak nie zawsze się sprawdza! Aby mieszkanie pod inwestycję naprawdę przynosiło zyski, trzeba zakup dobrze rozważyć!

Zdania i opinie na temat projektu Mieszkanie Plus są bardzo podzielone. My sami, pisaliśmy już o tym pomyśle kilkakrotnie – dziś chcemy napisać o jednym z poważniejszych minusów tego programu  - osiedla z dala od centrum.

Gdzie Polacy wolą kupować mieszkania? Wybierają obrzeża dużych miast, a może jednak wolą mieszkać w samym centrum? Jaką rolę odgrywają ceny lokali? Sprawdźmy!

Większość z nas, chcąc kupić mieszkanie z rynku wtórnego, szuka tych najładniejszych, w których konieczne będą tylko małe poprawki – pod nasz gust. Jednak, zdarza się i tacy, którzy szukają mieszkań do generalnego remontu – wiedzą, że można nim całkiem dobrze zarobić.

Nie dawno pisaliśmy o nowo przygotowanej nowelizacji ustawy rolnej. Kilka dni temu została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Komornicy raczej nie kojarzą się nam dobrze, a kontakt z nimi, dla wielu nie jest miły. Jednak, na licytacjach komorniczych można niemało zyskać – zwłaszcza, kiedy szukamy nieruchomości w okazyjnych cenach.

System Condo, choć nie jest nowy, na naszym rynku wciąż jest nowością. Dla wielu, jest to inwestycja niezwykle zyskowna, warto więc przyjrzeć się na czym polega Condo i jakie daje nam możliwości.

Jak niemal zawsze przed i podczas wakacji, rośnie zainteresowanie tymi nieruchomościami, które położone są w atrakcyjnej okolicy. Za mieszkanie w atrakcyjnym, pod względem krajobrazu  miejscu, jesteśmy w stanie zapłacić znacznie więcej -  w trakcie kilku minionych tygodni, na terenach nadmorskich, odsetek transakcji z cenami przekraczającymi  średnie wartości znacznie się zwiększył.

Po pierwszym półroczu na rynku nieruchomości w 2016 roku okazuje się, że powierzchnie handlowe mają się bardzo dobrze! 13, 07 mln m kw to całkowita podać nowoczesnej powierzchni biurowej. W budowie pozostaje kolejne 0,61 mln m kw.

 W ostatnim czasie pośród ogłoszeń nieruchomości możemy zetknąć się z ofertami, które nazywane są apartamentami. Niestety, w większości przypadków lokal opisywany jako „apartament” nie spełnia odpowiednich warunków – wyższy standard i nowoczesne budownictwo nie sprawiają, że mieszkanie staje się apartamentem. Co zatem o tym decyduje?

Prawdopodobnie znów będzie można budować małe, nawet 18-metrowe kawalerki. Przepisy dotyczące minimalnych wielkości mieszkań mają zostać zmienione. Regulacje w tej sprawie już są przygotowane. Czy to dobra decyzja?

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas rozważa zakup działki rekreacyjnej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się grunty niedaleko wód, najczęściej koło rzek. W ostatnim czasie popularnością cieszy się Podlasie.

Deweloperzy nie mogą narzekać na brak zainteresowania rynkiem nieruchomości. Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań jest bardzo korzystna. Jedyny problem, z jakim borykają się deweloperzy, to sposób przedstawiania swojej oferty – największym zainteresowaniem cieszą się bowiem mieszkania o niewielkiej powierzchni.

Rynek nieruchomości skupia się często przede wszystkim na ludziach młodych. To do nich kierowane są programy mieszkaniowe, to dla nich w znacznej większości budowane są mieszkania, to w końcu dla nich banki przygotowują specjalne oferty.  Tymczasem konsumentami na rynku nieruchomości są również osoby starsze. Czy wiemy, czego potrzebują?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował wniosek o skontrolowanie niedawno wprowadzonej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego do Trybunału Konstytucyjnego. U podstaw wniosku leżą miedzy innymi: nieprzestrzeganie zasady przyzwoitej legislacji, a także naruszenie wolności gospodarczej, prawa własności, a także prawa dziedziczenia.

Polska awansowała z miejsca 17 na 13 w Globalnym Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości. Została oceniona wyżej niż Japonia, Dania czy Szwajcaria. 

 

Jak informuje gazeta.pl, Kraków posiada wyłącznie cztery działki, które teoretycznie mogłyby zostać wykorzystane  w programie Mieszkanie Plus – teoretycznie.

Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące obrotu ziemia rolną. Od tej pory to właściwiej gruntu, którzy będą starali się o udzielenie kredytu hipotecznego, wraz z bankiem – wspólnie - będą ustalać wartość nieruchomości rolnej. Taką decyzję powziął w dniu wczorajszym, tj. 6 lipca 2016 roku  sejm, wprowadzając odpowiednia nowelizację ustawy.

Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu wczorajszym, wstrzymał przyjmowanie wniosków o udzielenie dopłat MdM na rok 2017. Pula została wyczerpana

30 czerwca 2016 roku to dla nas data szczególna – zostaliśmy przyjęci do grona Fundacji Firmy Rodzinne. To dla nas duże wyróżnienie, powód do dumy i radości! 

Nowy projekt mieszkaniowy rządu „Mieszkanie Plus” wciąż budzi duże kontrowersje. Budowa osiedli ma odbywać się na gruntach należących do skarbu Państwa. Warto więc zatrzymać się przy tym fakcie – ile gruntów należy do skarbu państwa i jakiego typu są to grunty?