Rzeczoznawcy majątkowi, określając wartość danej nieruchomości, korzystają z różnorodnych podejść i metod. Jedną z dostępnych możliwości jest skorzystanie z podejścia porównawczego. Na czym polega ten sposób? Kiedy się z niego korzysta?

Studenci, którzy zdecydują się zamieszkać w nowym akademiku LivinnX, będą mogli skorzystać z wyposażenia, zapewnionego przez sklep IKEA. Wielkimi krokami zbliża się termin oddania tego, jednego z najnowocześniejszych akademików w kraju.

W swojej pracy rzeczoznawca majątkowy nie tylko posługuje się pojęciem wartości rynkowej nieruchomości. Niejednokrotnie, przy specyficznych i trudnych wycenach, konieczne jest sięgnięcie po pojęcie wartości odtworzeniowej. Jak należy rozumieć to pojęcie i kiedy się je stosuje?

Pod koniec lipca rozpoczęła się budowa głównej siedziby Muzeum Fotografii. Projekt jest imponujący, a kiedy zobaczymy pierwsze efekty?

Szykują się kolejne zmiany w rozporządzeniu z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju potwierdziło, że intensywnie pracuje nad modyfikacjami.

Budynek Poczty Głównej przy ulicy Wielopole 2 w Krakowie ma szansę na znaczącą zmianę image'u. To wszystko za sprawą zakupu tego budynku przez dewelopera Zeitgeist Asset Management.

Ustalenie wartości podatku od czynności cywilnoprawnych jest ściśle związane z działalnością rzeczoznawcy majątkowego. Dlaczego warto w tym przedmiocie zasięgnąć jego opinii?

PZFD próbuje zmienić wizerunek krakowskich deweloperów. Czy inwestycje, realizowane w mieście będą miały większą jakość? Czy problemy mieszkańców zostaną w ten sposób rozwiązane?

Jedną z możliwych opcji wyceny przedsiębiorstwa jest ta, z użyciem metody księgowej. Sposób ten należy do grupy metod majątkowych i opiera się na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa wyraża się w składnikach jego majątku. Przedsiębiorstwo warte jest zatem tyle, ile wynosi suma jego pasywów i aktywów. Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie księgowej?

W procesie wyceny przedsiębiorstwa niejednokrotnie stosuje się też metodę likwidacyjną. W pełnej nazwie określa się ją jako metodę rynkowej wartości likwidacyjnej. Kiedy warto ją zastosować i jak zrobić to poprawnie?

Małopolski wojewódzki konserwator zabytków – Małgorzata Bogdanowska – zwróciła się do Prezydenta Miasta Krakowa z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Stradom". Chce w ten sposób zablokować możliwość budowy dużego obiektu hotelowego w ogrodzie księży Misjonarzy przy Wawelu.

W ramach świadczonych usług dokonujemy kompleksowej i rzetelnej wyceny przedsiębiorstw. W tym celu używamy różnorodnych podejść i metod. Jedną z nich jest metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF).

Kilkanaście dni temu odbyło się huczne otwarcie biurowca V.Officies. Dlaczego wiele osób śledziło realizację tego projektu z wypiekami na twarzy? Czym zasłynął biurowiec z al. 29 Listopada? Tajemnica tkwi w tym, iż jest to najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowo-Wschodniej i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie.

Istnieją różne powody dokonywania wyceny przedsiębiorstwa. Najczęściej uzasadnieniem jest jego sprzedaż, przekształcenie, przeprowadzenie postępowania upadłościowego lub sporządzenie sprawozdania finansowe. W zależności od celu wyceny, wybiera się natomiast odpowiednią metodę. Jakie są metody wyceny przedsiębiorstwa?

Od dłuższego czasu trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Wraz z tą regulacją zmianie ulegną również niektóre przepisy Prawa budowlanego. I właśnie te aspekty zmian wywołują największą burzę. W czym tkwi problem?

Umowa darowizny nie jest najlepszym sposobem na przekazaniu domu lub mieszkania swojemu następcy. Jak zrobić to dobrze i uniknąć długotrwałego postępowania spadkowego?

Wygląda na to, że wreszcie skończą się problemy lokalowe kina ARS. Placówka odnalazła dla siebie nowe miejsce i prawdopodobnie ruszy z seansami w ciągu najbliższych kilku tygodni. Gdzie zostanie zlokalizowane kino?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest sprzedać nieruchomość rolną. O potencjalnych problemach dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy znajdziemy potencjalnego kupca, a notariusz odmówi przeprowadzenia transakcji.

Jakiś czas temu dyskusja o wyglądzie miasta Krakowa stała się przedmiotem internetowej dyskusji. Zainicjował ją Andrzej Franaszek, a potem poszła prawdziwa lawina. Do konwersacji szybko dołączyli krakowscy mieszkańcy i działacze. Dokąd dotarł ten spór?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który określa zapotrzebowanie domu na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody oraz obsługi klimatyzacji i oświetlenia. W określonych przypadkach przepisy prawa nakładają na właścicieli i zarządców budynków obowiązek uzyskania tego dokumentu.

Krakowski Uniwersytet Rolniczy zyskał nową "twarz". Ostatecznie zakończyły się bowiem prace, związane z jego przebudową i rozbudową, a także zmianą sposobu użytkowania poszczególnych budynków. Teraz budynki gospodarcze, położone przy ul. Balickiej 253B, staną się nowoczesnym kompleksem dydaktycznym.

Od 8 lipca 2005 r. obowiązują przepisy, które umożliwiły przyznawanie rekompensat za tak zwane mienie zabużańskie. Do otrzymania należnego świadczenia konieczne jest jednak dokonanie wyceny mienia, pozostawionego poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. To z kolei należy do zadań rzeczoznawców majątkowych.

W pierwszym kwartale 2017 r. w krakowskiej dzielnicy Krowodrza powstał dość oryginalny, a jednocześnie bardzo kontrowersyjny blok mieszkalny. Mowa o apartamentowcu przy Alei Grottgera 34. Budynek ten od początku swojego istnienia jest przedmiotem licznych dyskusji jego zwolenników i przeciwników. Dlaczego ten niepozorny blok wywołał tyle emocji?

Olbrzymi popyt na nieruchomości oraz problemy firm budowlanych, związane z wysokimi cenami materiałów i niedoborem wykwalifikowanych pracowników, powodują, że od dłuższego czasu ceny nieruchomości rosną. Z tego powodu wiele osób poluje na okazje, aby zaoszczędzić chociażby kilka tysięcy. Świetnym pomysłem na zakup tańszej nieruchomości są przetargi mieszkaniowe. Jak to działa?

Za sprawą kontrowersyjnej uchwały antysmogowej, wśród właścicieli kominów zaczęły krążyć słuchy o konieczności rozbiórki takich obiektów. Czy rzeczywiście kominki znikną z krakowskich domów?

Na początku marca w mediach pojawiła się informacja, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad zmianami w planowaniu przestrzennym. Reforma ma wprowadzić trzy zupełnie nowe akty planowania przestrzennego. W ramach tego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wymienia plan ogólny, plan zabudowy i standardy urbanistyczne.

Wygląda na to, że w Krakowie powstaną nowe żłobki i kluby dziecięce. Miasto skorzysta z rządowych dofinansowań. Gdzie powstaną nowe placówki i kiedy projekt zostanie zrealizowany?

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), jeżeli właściciel nieruchomości dokonał jej podziału i w związku z tym część tej nieruchomości stała się drogą publiczną, droga ta z automatu przechodzi na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa. Za utraconą działkę właścicielowi przysługuje odszkodowanie.

Pod koniec stycznia w Krakowie rozpoczęto realizację dość oryginalnej i wyjątkowej inwestycji. Za kilka lat przy Akademii Wychowania Fizycznego powstanie bowiem prywatny akademik. W budynku znajdzie się aż 277 atrakcyjnych apartamentów.

W zeszłym roku w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o trwających pracach, nad stworzeniem wirtualnego rzeczoznawcy majątkowego. Czy specjaliści w dziedzinie wyceny nieruchomości zostaną zastąpieni przez komputery?

Teoretycznie mamy za sobą dwa lata funkcjonowania rządowego programu Mieszkanie Plus. Zgodnie z zapowiedziami sprzed dwóch lat w 2019 r. projekt miał już z powodzeniem działać i w każdym większym mieście miała zostać zrealizowana inwestycja mieszkaniowa dla mniej zamożnych mieszkańców. Tymczasem wiele miast nawet nie rozpoczęło realizować założeń programu. W tym gronie znalazł się między innymi Kraków.

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że raz sporządzona wycena nieruchomości może im posłużyć przez wiele lat, przy różnych okazjach. Nic bardziej mylnego. Operat szacunkowy ma ściśle określoną trwałość, która została opisana w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jak długo można zatem z niego korzystać?

Krakowskie uczelnie intensywnie się rozwijają. W najbliższych latach kilka z nich planuje spore inwestycje, dzięki którym studenci zyskają nowe przestrzenie i obiekty. Czy te plany dojdą do skutku? To zależy przede wszystkim od miejskich urzędników.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Na mocy nowych przepisów dotychczasowi użytkownicy wieczyści stali się właścicielami zajmowanych nieruchomości. Nie jest jednak tak "różowo", jak mogłoby się wydawać. Nowych właścicieli czekają olbrzymie opłaty. Jak tego uniknąć? Jak skutecznie zaoszczędzić?

W ostatnim czasie krakowskie Błonia stały się atrakcyjnym miejscem pod inwestycje. Coraz więcej deweloperów decyduje się na realizację nowego projektu właśnie w tym miejscu. Jednym z nich jest budowa kontrowersyjnego obiektu Aparthotelu, która swego czasu wywołała niemałą burzę.

W kontekście wyceny praw do nieruchomości oraz maszyn i urządzeń rzeczoznawca majątkowy niejednokrotnie współpracuje razem z biegłym rewidentem. Dzieje się tak z uwagi na to, że tego typu wycena jest ściśle związana ze sporządzaniem sprawozdania finansowego. Jak przebiega ta współpraca? Jakie są jej zasady?

W lipcu tego roku pisaliśmy o budowie nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki. Prace się wreszcie zakończyły i w grudniu NCN przeprowadziło się do nowej siedziby. Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 grudnia 2018. Jak wygląda gmach? Czy pracownicy są zadowoleni z nowej siedziby?

Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego jest, obok ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, podstawowym aktem prawnym, regulującym warunki i zasady sporządzania operatów szacunkowych. To swoista "Biblia" dla osób, trudniących się rzeczoznawstwem majątkowym. Co należy wiedzieć o tym dokumencie?

Przy ul. Centralnej 57 w Krakowie "rośnie" zagadkowa budowla. Nad domem jednorodzinnym i warsztatem samochodowym ktoś postanowił wybudować blok. Paradoks polega z kolei na tym, że jakiś czas temu inwestycję uznano za samowolę budowlaną i nakazano jej rozbiórkę. Jak to możliwe, że blok nadal stoi? Czy upór inwestora pozwoli ominąć przepisy?

Już za miesiąc - 1 stycznia 2019 r. - wejdzie w życie nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Na mocy tej regulacji użytkownicy wieczyści staną się właścicielami nieruchomości... ale czy na pewno wszyscy?

Projekt inwestycji przy ul. Wielopole w Krakowie, od początku swojego istnienia budzi kontrowersje. Czy zabytkowy budynek banku stanie się parkingiem? O tym dowiemy się w najbliższym czasie.

Rzeczoznawca majątkowy, dokonując wyceny danej nieruchomości musi przede wszystkim określić jej stan. Ta czynność stanowi absolutną bazę do stworzenia rzetelnego i kompleksowego operatu. Od tego również będą uzależnione dalsze ustalenia i finalna cena nieruchomości. Jak zatem określić stan nieruchomości?

Rozpoczęła się modernizacja krakowskiego Muzeum Historii Fotografii. Ta, istniejąca od 1992 r. placówka, de facto jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, już od lat wymagała remontu. Tak naprawdę jej siedziba nigdy bowiem nie została w pełni dostosowana do potrzeb wystawienniczych. Jak zmieni się Muzeum Historii Fotografii?

Decydując się na zakup mieszkania, a w zasadzie rozpoczynając poszukiwania w tym zakresie, wielokrotnie stajemy przed dylematem – czy warto skorzystać z pomocy pośrednika czy też lepiej szukać na własną rękę?

Decyzja zapadła. W kamieniołomie Libana, znanym między innymi z filmu "Lista Schindlera", powstanie park... i nie tylko. Ma to być nowy rekreacyjno-sportowy punkt na mapie Krakowa, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzić wolny czas. Kiedy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane i na co możemy liczyć?

Koncepcja państwa socjalnego, forsowana przez polski rząd, idzie coraz dalej. Tym razem, dzięki ustawie z 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, możliwe będzie uzyskanie dopłat do czynszu za najem. Jak uzyskać takie świadczenie?

Nad malowniczymi Wzgórzami Krzesławickimi zawisło widmo zmiany. Mieszkańcy pobliskiego osiedla, a w szczególności ulicy Wańkowicza, protestują przeciwko wielkiej budowie. W tym miejscu ma bowiem powstać aż 165 mieszkań komunalnych. Czy nowa zabudowa zniszczy małomiasteczkowy klimat tego terenu?

Nasi Klienci, przymierzający się do zakupu domu, niejednokrotnie zwracają się do nas z pytaniem - czym jest decyzja o warunkach zabudowy i kiedy należy ją uzyskać. Odpowiadamy zatem. Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać wtedy, gdy dany teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten wyznaczy ramy planowanej inwestycji, określi co możemy, a czego nie.

Prace, związane z budową Unity Center, przy rondzie Mogilskim, idą pełną parą. Z miesiąca na miesiąc kompleks pnie się coraz wyżej. Czy to koniec słynnego, krakowskiego "Szkieletora"? Tak, do czerwca 2019 r. Grzegórzki mają zmienić się nie do poznania.

Przymierzając się do budowy wymarzonego domu, będziemy musieli stawić czoła licznym formalnościom. Jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W jaki sposób się za to zabrać? Jakie dokumenty należy skompletować? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Po wielomiesięcznych negocjacjach wreszcie zapadły wiążące rozstrzygnięcia w kwestii słynnego Hotelu Saskiego. Budynek został sprzedany, a szczęśliwym nabywcą jest sieć hoteli Hilton. Inwestor chce zachować historyczny wygląd budynku. Wystrój hotelu ma nawiązywać do czasów jego świetności.

Jako specjaliści od wyceny wszelkiego rodzaju nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi często otrzymują pytanie od swoich klientów – jak podnieść wartość mieszkania. Czy taki zabieg w ogóle jest możliwy? Co zrobić, by uzyskać lepszą cenę od kupującego?

Nie Kazimierz, nie Czyżyny, nie Dębniki, ale właśnie Stare Podgórze od ponad dwóch lat cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób, poszukujących mieszkań na rynku wtórnym. W czym tkwi jego sukces? Dlaczego Stare Podgórze przyciąga mieszkańców Krakowa?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Budynek, aby nadawał się do zamieszkania, musi bowiem spełniać liczne, określone prawem, wymogi. Między innymi, każdy dom wybudowany lub modernizowany po 2009 r. musi posiadać tak zwane świadectwo energetyczne. Czym jest ten dokument i jak go uzyskać?

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o tym, że w Krakowie zaczyna brakować przestrzeni na nowe inwestycje mieszkaniowe. Popyt na mieszkania w stanie deweloperskim natomiast rośnie już od dłuższego czasu. Jak zatem rozwiązać ten problem? Wielu deweloperów podejmuje się wyzwania dopasowania nowych budynków do zabytkowej zabudowy poszczególnych dzielnic, inni stawiają na inwestycje w tak zwanych "sypialniach Krakowa", czyli na obrzeżach miasta.

Rynek pierwotny nieruchomości obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Popyt zdecydowanie przerasta podaż, więc deweloperzy dwoją się i troją, aby w jak najkrótszym czasie sprzedać jak najwięcej mieszkań. Ten pośpiech jednak często przekłada się na brak dokładności i proste błędy. W efekcie, odbierając nowe mieszkanie, możemy się spotkać z niemiłą niespodzianką. W jaki sposób dokonać odbioru mieszkania, aby uniknąć problemów w przyszłości?

Wygląda na to, że mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na nową falę utrudnień komunikacyjnych. Stanie się tak za sprawą modernizacji linii kolejowych, które obejmą nie tylko budowę torów, ale również dworców, otaczającej infrastruktury, a także wiaduktów i przejazdów kolejowych. Co nas czeka w najbliższym czasie?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy, sporządzając operat szacunkowy, niejednokrotnie sięga po rejestr cen i wartości nieruchomości. To podstawowe narzędzie, pozwalające na wskazanie listy nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej oraz określenie średnich cen na danym rynku. Czym właściwie jest ten rejestr? Gdzie i w jakiej formie prowadzi się zbiory cen transakcyjnych?

W marcu tego roku wydawało się, że stary basen przy ulicy Eisenberga w Krakowie odzyska dawny blask. Wtedy bowiem Zarząd Infrastruktury Sportowej czekał już tylko na wydanie pozwolenia na budowę. Projekt był gotowy, czas rozpoczęcia i zakończenia robót zaplanowany, wystarczyło jedynie zakasać rękawy i ruszyć do pracy. Inwestycja miała być gotowa w 2020 roku. Tymczasem na drodze krakowskiego basenu nieustannie pojawiają się przeszkody.

W toku swojej pracy rzeczoznawca majątkowy spotyka się z różnymi prawami rzeczowymi, związanymi z nieruchomością. Każde z nich może w odmienny sposób wpływać na dokonywaną wycenę i każde z nich należy w odpowiedni sposób uwzględnić, sporządzając operat szacunkowy. Czym są prawa rzeczowe i jaki skutek prawny wywołuje każde z nich?

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie jeszcze w 2018 roku zmieni swoją siedzibę. NCN stanie się użytkownikiem nowoczesnego biurowca przy ul. Twardowskiego. Jak mówią pracownicy i kierownictwo agencji, budynek jest dużo większy od obecnego i spełnia wszelkie wymogi. Ile kosztował biurowiec? Kto jest jego autorem? Co ma z tym wspólnego Robert Lewandowski?

Z pojęciem nieruchomości wspólnej spotykamy się najczęściej w kontekście mieszkania kupionego od dewelopera. W momencie oddania inwestycji dochodzi bowiem do wyodrębnienia poszczególnych lokali, które stanowią odrębne przedmioty własności. W budynku, w którym znajdują się te lokalne pozostają natomiast przestrzenie, które nie są częścią tych lokali – będzie to właśnie nieruchomość wspólna.

W krakowskiej Nowej Hucie znów zawrzało za sprawą planowanej nadbudowy i rozbudowy nieruchomości, położonej na osiedlu Teatralnym 19. Dzisiaj – 27 czerwca 2018 r. o godz. 17 – planowany jest protest mieszkańców. Czy to wstrzyma planowaną inwestycję? Czy mieszkańcy osiągną swój cel? Dlaczego nie chcą się zgodzić z planami inwestora?

Polski rząd po latach zmagań przyjął wreszcie projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Wygląda na to, że od 2019 roku dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości staną się ich właścicielami. Jak będzie przebiegał ten proces? Co należy wiedzieć o przekształceniu na nowych zasadach?

W oparciu o dane, zgromadzone przez Zarząd Województwa Małopolskiego, w powiecie oświęcimskim realizowanych jest obecnie aż 150 inwestycji, co stawia ten region na pozycji niekwestionowanego lidera w dziedzinie nieruchomości. Jakie inwestycje powstaną? Kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac? Ile to kosztuje? O tym kilka słów w artykule poniżej.

Jedną z przestrzeni, dziedzin, w których korzysta się z opinii (operatów szacunkowych), sporządzonych przez rzeczoznawcę majątkowego, są postępowania, toczące się przed organami administracji państwowej. Biorąc pod uwagę złożoność i wielowątkowość spraw administracyjnych, szczególnie opartych o przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121, z późn. zm., dalej: „u.g.n.”), niejednokrotnie okres ważności operatu szacunkowego okazuje się zbyt krótki i konieczna jest jego aktualizacja.

Wreszcie zapadł wyrok w kontrowersyjnej sprawie zabudowy krakowskiego Zabłocia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wydanym niedawno orzeczeniem, uchylił pozwolenie na budowę ponad 200 kolejnych mieszkań w III etapie inwestycji, prowadzonej przez dewelopera – Atal S.A.

W procesie wyceny najczęściej korzysta się z pojęcia wartości rynkowej. Należy jednak wiedzieć, że rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy spotyka się również z wartościami nierynkowymi. Czym są wartości nierynkowe, jak je dzielimy i do czego są one wykorzystywane?

W marcu 2018 r. rozpoczęła się kolejna spektakularna rozbiórka jednego ze znanych, poprzemysłowych budynków. O czym mowa? O budynku Telpodu, znajdującym się przy ul. Lipowej 4. Jak będą wyglądały dalsze losy tej nieruchomości?

Analiza rynku, dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego, ma na celu przede wszystkim ustalić, jakie cechy posiadają nieruchomości. Te informacje będą bowiem później wykorzystane do porównań i finalnie do ustalenia wartości danej nieruchomości. Co bierze się pod uwagę? Jakie cechy są istotne?

Kraków jest jednym z miast, w którym zostanie zrealizowany rządowy projekt „Mieszkanie Plus”. Gdzie powstanie nowe osiedle? Kiedy można się spodziewać zakończenia prac? Kto będzie mógł skorzystać z oferty? O tym kilka słów w artykule poniżej.

W procesie wyceny nieruchomości wiele czynników ma wpływ na finalny wynik, co z jednej strony daje rzeczoznawcy majątkowemu pewne pole do manewru, a z drugiej strony staje się kością niezgody pomiędzy kontrahentami lub stronami różnego rodzaju postępowań administracyjnych lub cywilnych, gdzie wykorzystuje się operaty szacunkowe. Rzetelna i kompleksowa wycena nieruchomości wymaga dokonania szczegółowej analizy wszystkich możliwych czynników i odpowiedniego uzasadnienia doboru określonych składników. Co należy wziąć pod uwagę? Jakie czynniki są istotne? Wskażmy niektóre z nich.

Wzrost zainteresowania krakowskimi nieruchomościami jest stałą tendencją już od kilku lat. Niewątpliwie jednak rok 2018 r. może się okazać absolutnie rekordowy. Popyt na mieszkania jest tak duży, że w zasadzie trzeba się za nimi rozglądać już na etapie projektowania. Potem może być za późno na interesujący nas lokal.

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy podejmuje nie tylko problematykę wyceny nieruchomości, ale również innych składników majątkowych, jak chociażby maszyn i urządzeń. Tego typu wycena rządzi się nieco innymi prawami niż klasyczna wycena nieruchomości. Co należy na ten temat wiedzieć? Jak wycenia się maszyny i urządzenia? O tym kilka słów w artykule poniżej.

W 2020 roku krajobraz Krakowa wzbogaci się o nowy obiekt struktur samorządowych. Co to będzie? Mowa o projekcie Ratusza Marszałkowskiego. Budowa ruszy już tej jesieni, a cała inwestycja wygląda naprawdę imponująco.

Rzeczoznawca majątkowy to przedstawiciel grupy zawodowej, która nieustannie ma "pełne ręce roboty". Dokonują oni wycen dla celów dowodowych, jako biegli w sądach, ale również dla celów prywatnych, ponieważ klient chce sprzedać nieruchomość, ustalić masę spadkową lub po prostu zweryfikować ile wart jest dany budynek lub lokal. Cele szacowania wynikają z różnych tytułów. Warto im się zatem przyjrzeć...

Po latach walki mieszkańców Krakowa o park przy ul. Karmelickiej, wreszcie widać "światełko w tunelu". We wrześniu 2017 roku pojawiła się decyzja w tej sprawie, teraz wszystko w rękach urzędników. Ile to potrwa? Kiedy można się spodziewać realizacji projektu?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy musi sięgać po różnorodne źródła informacji na temat nieruchomości. Odpowiednio sformułowana wycena musi bowiem zawierać szczegółowe dane, dotyczące przedmiotu wyceny, a także ewentualnych nieruchomości porównywanych. Każdy grunt, budynek, przedsiębiorstwo posiada swoje specyficzne cechy, które bada się w oparciu o różnego rodzaju dokumenty. Z jakich źródeł korzysta rzeczoznawca majątkowy? O tym w artykule poniżej.

Od stycznia 2018 r. obowiązują nowe warunki techniczne, które powinny zostać spełnione przez powstające budynki. Ustawodawca zafundował nam aż 69 zmian w tym zakresie. Mówi się o tym, że jest to ukłon w stronę osób kupujących mieszkania. Czy rzeczywiście mogą oni liczyć na udogodnienia?

W pracy rzeczoznawcy majątkowego klasyczne nieruchomości gruntowe nie stanowią jedynego przedmiotu badań – wyceny. Niejednokrotnie rzeczoznawca musi bowiem zmierzyć się z różnymi typami nieruchomości. Przykładem takiego specyficznego rodzaju mogą być chociażby nieruchomości rolne lub leśne. W jaki sposób należy dokonywać ich wyceny? Czym się charakteryzują? O tym w artykule poniżej.

Breeam Awards to prestiżowe nagrody przyznawane w dorocznym konkursie organizowanym przez międzynarodową instytucję certyfikującą Building Research Establishment (BRE) Global. W tym roku szansę na tę statuetkę mają aż dwa krakowskie biurowce. Na początku marca poznamy listę laureatów. Dlaczego ta nagroda to ogromny prestiż i uznanie?

Przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami określają definicję ustawową rzeczoznawstwa majątkowego. Zgodnie z tymi przepisami rzeczoznawstwo majątkowe jest działalnością zawodową wykonywaną przez rzeczoznawców na zasadach określonych w ustawie. Kim jest zatem rzeczoznawca majątkowy i czym dokładnie się zajmuje? O tym w artykule poniżej.

Z pewnością wiele osób kojarzy ceglaną konstrukcję, która przez lata „straszyła” przechodniów przy rondzie Grzegórzeckim. Jak się okazuje, rok 2018 przyniósł dla niej oczekiwany remont. Przebrnięcie przez formalności nie było łatwe, ponieważ wszystkie zabudowania, położone między ulicą Żółkiewskiego i aleją Powstania Warszawskiego, wpisane są do rejestru zabytków. Finalnie jednak udało się i stara fabryka Peterseima znów „zacznie żyć”.

W środowisku rzeczoznawców majątkowych oraz prawników, zajmujących się rynkiem nieruchomości, wielokrotnie pojawia się dyskusja na temat tego, czy operat szacunkowy podlega ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego. W oparciu o art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, operat szacunkowy można bowiem zakwalifikować do kategorii utworów, czyli przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Kilka miesięcy temu, bo w październiku 2017 r., zakończyła się rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych elementów industrialnego Krakowa, czyli wysokiego, 225-metrowego komina starej elektrociepłowni. Biorąc pod uwagę gabaryty budowli, całe przedsięwzięcie było niezwykle trudne, wymagające i jednocześnie bardzo niebezpieczne. Jak wygląda krakowski krajobraz po zburzeniu komina z ul. Ciepłowniczej 1?

Wartość rynkowa nieruchomości dla wielu osób jest pojęciem oczywistym. Należy jednak wiedzieć, że rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy niejednokrotnie boryka się z licznymi problemami interpretacyjnymi w tym zakresie. Trudność sprowadza się bowiem do tego, iż w polskim systemie prawnym nie ma jednolitej definicji wartości nieruchomości.

Już od kilku lat miasto Kraków intensywnie angażuje się w projekt o nazwie „smart city” – poprzez nowe inwestycje pretenduje do miana miasta inteligentnego, dostosowanego do aktualnych potrzeb swoich nowoczesnych mieszkańców. W ostatnim czasie znów rozgorzała dyskusja na ten temat z uwagi na listopadowy Ogólnopolski Kongres SMART CITY. Czy miasto rozwija się w dobrym kierunku? Czy można już powiedzieć, że Kraków jest „smart”?

 

Krakowski rynek nieruchomości charakteryzuje się różnorodnością lokali oraz różnorodnością cen. W poprzednim artykule przybliżyliśmy nieco informacji na temat cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dziś przyjrzymy się cenom nieruchomości w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

Kraków to drugi w Polsce, zaraz po Warszawie, rynek mieszkaniowy. Bez wątpienia jest to też jeden z najciekawszych rynków w naszym kraju. Co go wyróżnia? Przede wszystkim naprawdę bogata oferta mieszkań położonych zarówno w ścisłym centrum, jak i na peryferiach miasta. Dodać należy również, że krakowski rynek nieruchomości należy do jednych z najbardziej rozwiniętych rynków nieruchomości zabytkowych na terenie naszego kraju.

Kredyty – jak często je bierzemy? Jakie tendencje obserwuje się obecnie na rynku? Co  o kredytach mówią najnowsze statystyki?  Poniższy artykuł przybliży kilka najnowszych danych o sprzedaży kredytów w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi ludzie wolą kupować niż wynajmować. Problemem jednak – jak się można domyślać – są koszty i wysoki wkład własny. Osoby młode często są zatem skazane na wynajem mieszkania. Powoli jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać – powstaje coraz więcej mikromieszkań. Inwestycja tego typu ma powstać również w Krakowie…

Nowy podatek ma zostać wprowadzony dla wszystkich tych, którzy dysponują nieruchomościami komercyjnymi, których wartość początkowa wynosi powyżej 10 milionów złotych. Nowy podatek ma obejmować zarówno właścicieli jak i współwłaścicieli.

 

Z nowym rokiem 2018 wchodzą w życie nowe przepisy związane z prawem wodnym. Od ich wejścia, to Skarb Państwa będzie miał prawo pierwokupu gruntów, które znajdują się pod śródlądowymi wodami stojącymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Zakup każdej nieruchomości należy bardzo dobrze przemyśleć. Pod uwagę powinniśmy brać wiele kryteriów. Okazuje się, że Polacy wybierając mieszkania dla siebie, kierują się przede wszystkim dwoma kryteriami; lokalizacja oraz ceną.

Nieruchomości komercyjne mogą przynieść inwestorowi bardzo duże korzyści, ale mogą również sprawić, że będzie miał on naprawdę wiele kłopotów. W ostatnim artykule przybliżyliśmy nieco tematykę związaną z inwestowaniem w tego typ nieruchomości, a dziś rozwiniemy ten temat, ostrzegając i dając Kika kolejnych wskazówek…

Zakup nieruchomości komercyjnych jest tematem, który interesuje dużą grupę inwestorów. Jednak, inwestowanie właśnie w tę grupę nieruchomości, można natknąć się na wiele problemów i trudności. Aby ich uniknąć należy być  czujnym i bardzo dokładnie sprawdzić pewne kwestie…

Koniec sierpnia zeszłego roku (2016) przyniósł wzrost oddanych do użytku mieszkań o niespełna 13 procent. Wydawało się, że te rekordy będą trudne do przebicia. Tymczasem,  koniec sierpnia bieżącego roku przyniósł informację o oddanych do użytku 108 tysiącach mieszkań – względem roku poprzedniego  jest to 9,6% więcej!

Wraz z nadejściem nowego roku, mają wejść w życie nowe zasady dotyczące sytuowania budynków. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi właśnie pracę nad zmianą obecnych przepisów. Co znajdziemy w projekcie?

W ustawie z dnia 20 lipca br. o Krajowym Zasobie  Nieruchomości wprowadzono kilka zasadniczych zmian. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju najmu.  

Zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy budujący dom na własnej działce rozmyślają się i chcą ją sprzedać. Często są to bardzo okazyjne oferty działek budowlanych. Należy jednak pamiętać, że wydane pozwolenia na budowę nie przechodzą na nowego właściciela. Zatem, kontynuowanie prac na działce jest wtedy niezgodne z prawem i może wiązać się nawet z rozbiórkę budynku.

Kiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, z wielką niecierpliwością czekamy na dzień jej odbioru. Od momentu przejęcia kluczy od dewelopera, to nabywca nieruchomości będzie  zajmował się jej  utrzymywaniem. Warto zatem bardzo dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich prac do których był zobowiązany.