Rozpoczęła się modernizacja krakowskiego Muzeum Historii Fotografii. Ta, istniejąca od 1992 r. placówka, de facto jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, już od lat wymagała remontu. Tak naprawdę jej siedziba nigdy bowiem nie została w pełni dostosowana do potrzeb wystawienniczych. Jak zmieni się Muzeum Historii Fotografii?

Decydując się na zakup mieszkania, a w zasadzie rozpoczynając poszukiwania w tym zakresie, wielokrotnie stajemy przed dylematem – czy warto skorzystać z pomocy pośrednika czy też lepiej szukać na własną rękę?

Decyzja zapadła. W kamieniołomie Libana, znanym między innymi z filmu "Lista Schindlera", powstanie park... i nie tylko. Ma to być nowy rekreacyjno-sportowy punkt na mapie Krakowa, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzić wolny czas. Kiedy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane i na co możemy liczyć?

Koncepcja państwa socjalnego, forsowana przez polski rząd, idzie coraz dalej. Tym razem, dzięki ustawie z 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, możliwe będzie uzyskanie dopłat do czynszu za najem. Jak uzyskać takie świadczenie?

Nad malowniczymi Wzgórzami Krzesławickimi zawisło widmo zmiany. Mieszkańcy pobliskiego osiedla, a w szczególności ulicy Wańkowicza, protestują przeciwko wielkiej budowie. W tym miejscu ma bowiem powstać aż 165 mieszkań komunalnych. Czy nowa zabudowa zniszczy małomiasteczkowy klimat tego terenu?

Nasi Klienci, przymierzający się do zakupu domu, niejednokrotnie zwracają się do nas z pytaniem - czym jest decyzja o warunkach zabudowy i kiedy należy ją uzyskać. Odpowiadamy zatem. Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać wtedy, gdy dany teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten wyznaczy ramy planowanej inwestycji, określi co możemy, a czego nie.

Prace, związane z budową Unity Center, przy rondzie Mogilskim, idą pełną parą. Z miesiąca na miesiąc kompleks pnie się coraz wyżej. Czy to koniec słynnego, krakowskiego "Szkieletora"? Tak, do czerwca 2019 r. Grzegórzki mają zmienić się nie do poznania.

Przymierzając się do budowy wymarzonego domu, będziemy musieli stawić czoła licznym formalnościom. Jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W jaki sposób się za to zabrać? Jakie dokumenty należy skompletować? O tym kilka słów w poniższym artykule.

Po wielomiesięcznych negocjacjach wreszcie zapadły wiążące rozstrzygnięcia w kwestii słynnego Hotelu Saskiego. Budynek został sprzedany, a szczęśliwym nabywcą jest sieć hoteli Hilton. Inwestor chce zachować historyczny wygląd budynku. Wystrój hotelu ma nawiązywać do czasów jego świetności.

Jako specjaliści od wyceny wszelkiego rodzaju nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi często otrzymują pytanie od swoich klientów – jak podnieść wartość mieszkania. Czy taki zabieg w ogóle jest możliwy? Co zrobić, by uzyskać lepszą cenę od kupującego?

Nie Kazimierz, nie Czyżyny, nie Dębniki, ale właśnie Stare Podgórze od ponad dwóch lat cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób, poszukujących mieszkań na rynku wtórnym. W czym tkwi jego sukces? Dlaczego Stare Podgórze przyciąga mieszkańców Krakowa?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Budynek, aby nadawał się do zamieszkania, musi bowiem spełniać liczne, określone prawem, wymogi. Między innymi, każdy dom wybudowany lub modernizowany po 2009 r. musi posiadać tak zwane świadectwo energetyczne. Czym jest ten dokument i jak go uzyskać?

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o tym, że w Krakowie zaczyna brakować przestrzeni na nowe inwestycje mieszkaniowe. Popyt na mieszkania w stanie deweloperskim natomiast rośnie już od dłuższego czasu. Jak zatem rozwiązać ten problem? Wielu deweloperów podejmuje się wyzwania dopasowania nowych budynków do zabytkowej zabudowy poszczególnych dzielnic, inni stawiają na inwestycje w tak zwanych "sypialniach Krakowa", czyli na obrzeżach miasta.

Rynek pierwotny nieruchomości obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Popyt zdecydowanie przerasta podaż, więc deweloperzy dwoją się i troją, aby w jak najkrótszym czasie sprzedać jak najwięcej mieszkań. Ten pośpiech jednak często przekłada się na brak dokładności i proste błędy. W efekcie, odbierając nowe mieszkanie, możemy się spotkać z niemiłą niespodzianką. W jaki sposób dokonać odbioru mieszkania, aby uniknąć problemów w przyszłości?

Wygląda na to, że mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na nową falę utrudnień komunikacyjnych. Stanie się tak za sprawą modernizacji linii kolejowych, które obejmą nie tylko budowę torów, ale również dworców, otaczającej infrastruktury, a także wiaduktów i przejazdów kolejowych. Co nas czeka w najbliższym czasie?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy, sporządzając operat szacunkowy, niejednokrotnie sięga po rejestr cen i wartości nieruchomości. To podstawowe narzędzie, pozwalające na wskazanie listy nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej oraz określenie średnich cen na danym rynku. Czym właściwie jest ten rejestr? Gdzie i w jakiej formie prowadzi się zbiory cen transakcyjnych?

W marcu tego roku wydawało się, że stary basen przy ulicy Eisenberga w Krakowie odzyska dawny blask. Wtedy bowiem Zarząd Infrastruktury Sportowej czekał już tylko na wydanie pozwolenia na budowę. Projekt był gotowy, czas rozpoczęcia i zakończenia robót zaplanowany, wystarczyło jedynie zakasać rękawy i ruszyć do pracy. Inwestycja miała być gotowa w 2020 roku. Tymczasem na drodze krakowskiego basenu nieustannie pojawiają się przeszkody.

W toku swojej pracy rzeczoznawca majątkowy spotyka się z różnymi prawami rzeczowymi, związanymi z nieruchomością. Każde z nich może w odmienny sposób wpływać na dokonywaną wycenę i każde z nich należy w odpowiedni sposób uwzględnić, sporządzając operat szacunkowy. Czym są prawa rzeczowe i jaki skutek prawny wywołuje każde z nich?

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie jeszcze w 2018 roku zmieni swoją siedzibę. NCN stanie się użytkownikiem nowoczesnego biurowca przy ul. Twardowskiego. Jak mówią pracownicy i kierownictwo agencji, budynek jest dużo większy od obecnego i spełnia wszelkie wymogi. Ile kosztował biurowiec? Kto jest jego autorem? Co ma z tym wspólnego Robert Lewandowski?

Z pojęciem nieruchomości wspólnej spotykamy się najczęściej w kontekście mieszkania kupionego od dewelopera. W momencie oddania inwestycji dochodzi bowiem do wyodrębnienia poszczególnych lokali, które stanowią odrębne przedmioty własności. W budynku, w którym znajdują się te lokalne pozostają natomiast przestrzenie, które nie są częścią tych lokali – będzie to właśnie nieruchomość wspólna.

W krakowskiej Nowej Hucie znów zawrzało za sprawą planowanej nadbudowy i rozbudowy nieruchomości, położonej na osiedlu Teatralnym 19. Dzisiaj – 27 czerwca 2018 r. o godz. 17 – planowany jest protest mieszkańców. Czy to wstrzyma planowaną inwestycję? Czy mieszkańcy osiągną swój cel? Dlaczego nie chcą się zgodzić z planami inwestora?

Polski rząd po latach zmagań przyjął wreszcie projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Wygląda na to, że od 2019 roku dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości staną się ich właścicielami. Jak będzie przebiegał ten proces? Co należy wiedzieć o przekształceniu na nowych zasadach?

W oparciu o dane, zgromadzone przez Zarząd Województwa Małopolskiego, w powiecie oświęcimskim realizowanych jest obecnie aż 150 inwestycji, co stawia ten region na pozycji niekwestionowanego lidera w dziedzinie nieruchomości. Jakie inwestycje powstaną? Kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac? Ile to kosztuje? O tym kilka słów w artykule poniżej.

Jedną z przestrzeni, dziedzin, w których korzysta się z opinii (operatów szacunkowych), sporządzonych przez rzeczoznawcę majątkowego, są postępowania, toczące się przed organami administracji państwowej. Biorąc pod uwagę złożoność i wielowątkowość spraw administracyjnych, szczególnie opartych o przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121, z późn. zm., dalej: „u.g.n.”), niejednokrotnie okres ważności operatu szacunkowego okazuje się zbyt krótki i konieczna jest jego aktualizacja.

Wreszcie zapadł wyrok w kontrowersyjnej sprawie zabudowy krakowskiego Zabłocia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wydanym niedawno orzeczeniem, uchylił pozwolenie na budowę ponad 200 kolejnych mieszkań w III etapie inwestycji, prowadzonej przez dewelopera – Atal S.A.

W procesie wyceny najczęściej korzysta się z pojęcia wartości rynkowej. Należy jednak wiedzieć, że rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy spotyka się również z wartościami nierynkowymi. Czym są wartości nierynkowe, jak je dzielimy i do czego są one wykorzystywane?

W marcu 2018 r. rozpoczęła się kolejna spektakularna rozbiórka jednego ze znanych, poprzemysłowych budynków. O czym mowa? O budynku Telpodu, znajdującym się przy ul. Lipowej 4. Jak będą wyglądały dalsze losy tej nieruchomości?

Analiza rynku, dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego, ma na celu przede wszystkim ustalić, jakie cechy posiadają nieruchomości. Te informacje będą bowiem później wykorzystane do porównań i finalnie do ustalenia wartości danej nieruchomości. Co bierze się pod uwagę? Jakie cechy są istotne?

Kraków jest jednym z miast, w którym zostanie zrealizowany rządowy projekt „Mieszkanie Plus”. Gdzie powstanie nowe osiedle? Kiedy można się spodziewać zakończenia prac? Kto będzie mógł skorzystać z oferty? O tym kilka słów w artykule poniżej.

W procesie wyceny nieruchomości wiele czynników ma wpływ na finalny wynik, co z jednej strony daje rzeczoznawcy majątkowemu pewne pole do manewru, a z drugiej strony staje się kością niezgody pomiędzy kontrahentami lub stronami różnego rodzaju postępowań administracyjnych lub cywilnych, gdzie wykorzystuje się operaty szacunkowe. Rzetelna i kompleksowa wycena nieruchomości wymaga dokonania szczegółowej analizy wszystkich możliwych czynników i odpowiedniego uzasadnienia doboru określonych składników. Co należy wziąć pod uwagę? Jakie czynniki są istotne? Wskażmy niektóre z nich.

Wzrost zainteresowania krakowskimi nieruchomościami jest stałą tendencją już od kilku lat. Niewątpliwie jednak rok 2018 r. może się okazać absolutnie rekordowy. Popyt na mieszkania jest tak duży, że w zasadzie trzeba się za nimi rozglądać już na etapie projektowania. Potem może być za późno na interesujący nas lokal.

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy podejmuje nie tylko problematykę wyceny nieruchomości, ale również innych składników majątkowych, jak chociażby maszyn i urządzeń. Tego typu wycena rządzi się nieco innymi prawami niż klasyczna wycena nieruchomości. Co należy na ten temat wiedzieć? Jak wycenia się maszyny i urządzenia? O tym kilka słów w artykule poniżej.

W 2020 roku krajobraz Krakowa wzbogaci się o nowy obiekt struktur samorządowych. Co to będzie? Mowa o projekcie Ratusza Marszałkowskiego. Budowa ruszy już tej jesieni, a cała inwestycja wygląda naprawdę imponująco.

Rzeczoznawca majątkowy to przedstawiciel grupy zawodowej, która nieustannie ma "pełne ręce roboty". Dokonują oni wycen dla celów dowodowych, jako biegli w sądach, ale również dla celów prywatnych, ponieważ klient chce sprzedać nieruchomość, ustalić masę spadkową lub po prostu zweryfikować ile wart jest dany budynek lub lokal. Cele szacowania wynikają z różnych tytułów. Warto im się zatem przyjrzeć...

Po latach walki mieszkańców Krakowa o park przy ul. Karmelickiej, wreszcie widać "światełko w tunelu". We wrześniu 2017 roku pojawiła się decyzja w tej sprawie, teraz wszystko w rękach urzędników. Ile to potrwa? Kiedy można się spodziewać realizacji projektu?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy musi sięgać po różnorodne źródła informacji na temat nieruchomości. Odpowiednio sformułowana wycena musi bowiem zawierać szczegółowe dane, dotyczące przedmiotu wyceny, a także ewentualnych nieruchomości porównywanych. Każdy grunt, budynek, przedsiębiorstwo posiada swoje specyficzne cechy, które bada się w oparciu o różnego rodzaju dokumenty. Z jakich źródeł korzysta rzeczoznawca majątkowy? O tym w artykule poniżej.

Od stycznia 2018 r. obowiązują nowe warunki techniczne, które powinny zostać spełnione przez powstające budynki. Ustawodawca zafundował nam aż 69 zmian w tym zakresie. Mówi się o tym, że jest to ukłon w stronę osób kupujących mieszkania. Czy rzeczywiście mogą oni liczyć na udogodnienia?

W pracy rzeczoznawcy majątkowego klasyczne nieruchomości gruntowe nie stanowią jedynego przedmiotu badań – wyceny. Niejednokrotnie rzeczoznawca musi bowiem zmierzyć się z różnymi typami nieruchomości. Przykładem takiego specyficznego rodzaju mogą być chociażby nieruchomości rolne lub leśne. W jaki sposób należy dokonywać ich wyceny? Czym się charakteryzują? O tym w artykule poniżej.

Breeam Awards to prestiżowe nagrody przyznawane w dorocznym konkursie organizowanym przez międzynarodową instytucję certyfikującą Building Research Establishment (BRE) Global. W tym roku szansę na tę statuetkę mają aż dwa krakowskie biurowce. Na początku marca poznamy listę laureatów. Dlaczego ta nagroda to ogromny prestiż i uznanie?

Przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami określają definicję ustawową rzeczoznawstwa majątkowego. Zgodnie z tymi przepisami rzeczoznawstwo majątkowe jest działalnością zawodową wykonywaną przez rzeczoznawców na zasadach określonych w ustawie. Kim jest zatem rzeczoznawca majątkowy i czym dokładnie się zajmuje? O tym w artykule poniżej.

Z pewnością wiele osób kojarzy ceglaną konstrukcję, która przez lata „straszyła” przechodniów przy rondzie Grzegórzeckim. Jak się okazuje, rok 2018 przyniósł dla niej oczekiwany remont. Przebrnięcie przez formalności nie było łatwe, ponieważ wszystkie zabudowania, położone między ulicą Żółkiewskiego i aleją Powstania Warszawskiego, wpisane są do rejestru zabytków. Finalnie jednak udało się i stara fabryka Peterseima znów „zacznie żyć”.

W środowisku rzeczoznawców majątkowych oraz prawników, zajmujących się rynkiem nieruchomości, wielokrotnie pojawia się dyskusja na temat tego, czy operat szacunkowy podlega ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego. W oparciu o art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, operat szacunkowy można bowiem zakwalifikować do kategorii utworów, czyli przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Kilka miesięcy temu, bo w październiku 2017 r., zakończyła się rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych elementów industrialnego Krakowa, czyli wysokiego, 225-metrowego komina starej elektrociepłowni. Biorąc pod uwagę gabaryty budowli, całe przedsięwzięcie było niezwykle trudne, wymagające i jednocześnie bardzo niebezpieczne. Jak wygląda krakowski krajobraz po zburzeniu komina z ul. Ciepłowniczej 1?

Wartość rynkowa nieruchomości dla wielu osób jest pojęciem oczywistym. Należy jednak wiedzieć, że rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy niejednokrotnie boryka się z licznymi problemami interpretacyjnymi w tym zakresie. Trudność sprowadza się bowiem do tego, iż w polskim systemie prawnym nie ma jednolitej definicji wartości nieruchomości.

Już od kilku lat miasto Kraków intensywnie angażuje się w projekt o nazwie „smart city” – poprzez nowe inwestycje pretenduje do miana miasta inteligentnego, dostosowanego do aktualnych potrzeb swoich nowoczesnych mieszkańców. W ostatnim czasie znów rozgorzała dyskusja na ten temat z uwagi na listopadowy Ogólnopolski Kongres SMART CITY. Czy miasto rozwija się w dobrym kierunku? Czy można już powiedzieć, że Kraków jest „smart”?

 

Krakowski rynek nieruchomości charakteryzuje się różnorodnością lokali oraz różnorodnością cen. W poprzednim artykule przybliżyliśmy nieco informacji na temat cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dziś przyjrzymy się cenom nieruchomości w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

Kraków to drugi w Polsce, zaraz po Warszawie, rynek mieszkaniowy. Bez wątpienia jest to też jeden z najciekawszych rynków w naszym kraju. Co go wyróżnia? Przede wszystkim naprawdę bogata oferta mieszkań położonych zarówno w ścisłym centrum, jak i na peryferiach miasta. Dodać należy również, że krakowski rynek nieruchomości należy do jednych z najbardziej rozwiniętych rynków nieruchomości zabytkowych na terenie naszego kraju.

Kredyty – jak często je bierzemy? Jakie tendencje obserwuje się obecnie na rynku? Co  o kredytach mówią najnowsze statystyki?  Poniższy artykuł przybliży kilka najnowszych danych o sprzedaży kredytów w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi ludzie wolą kupować niż wynajmować. Problemem jednak – jak się można domyślać – są koszty i wysoki wkład własny. Osoby młode często są zatem skazane na wynajem mieszkania. Powoli jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać – powstaje coraz więcej mikromieszkań. Inwestycja tego typu ma powstać również w Krakowie…

Nowy podatek ma zostać wprowadzony dla wszystkich tych, którzy dysponują nieruchomościami komercyjnymi, których wartość początkowa wynosi powyżej 10 milionów złotych. Nowy podatek ma obejmować zarówno właścicieli jak i współwłaścicieli.

 

Z nowym rokiem 2018 wchodzą w życie nowe przepisy związane z prawem wodnym. Od ich wejścia, to Skarb Państwa będzie miał prawo pierwokupu gruntów, które znajdują się pod śródlądowymi wodami stojącymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Zakup każdej nieruchomości należy bardzo dobrze przemyśleć. Pod uwagę powinniśmy brać wiele kryteriów. Okazuje się, że Polacy wybierając mieszkania dla siebie, kierują się przede wszystkim dwoma kryteriami; lokalizacja oraz ceną.

Nieruchomości komercyjne mogą przynieść inwestorowi bardzo duże korzyści, ale mogą również sprawić, że będzie miał on naprawdę wiele kłopotów. W ostatnim artykule przybliżyliśmy nieco tematykę związaną z inwestowaniem w tego typ nieruchomości, a dziś rozwiniemy ten temat, ostrzegając i dając Kika kolejnych wskazówek…

Zakup nieruchomości komercyjnych jest tematem, który interesuje dużą grupę inwestorów. Jednak, inwestowanie właśnie w tę grupę nieruchomości, można natknąć się na wiele problemów i trudności. Aby ich uniknąć należy być  czujnym i bardzo dokładnie sprawdzić pewne kwestie…

Koniec sierpnia zeszłego roku (2016) przyniósł wzrost oddanych do użytku mieszkań o niespełna 13 procent. Wydawało się, że te rekordy będą trudne do przebicia. Tymczasem,  koniec sierpnia bieżącego roku przyniósł informację o oddanych do użytku 108 tysiącach mieszkań – względem roku poprzedniego  jest to 9,6% więcej!

Wraz z nadejściem nowego roku, mają wejść w życie nowe zasady dotyczące sytuowania budynków. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi właśnie pracę nad zmianą obecnych przepisów. Co znajdziemy w projekcie?

W ustawie z dnia 20 lipca br. o Krajowym Zasobie  Nieruchomości wprowadzono kilka zasadniczych zmian. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju najmu.  

Zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy budujący dom na własnej działce rozmyślają się i chcą ją sprzedać. Często są to bardzo okazyjne oferty działek budowlanych. Należy jednak pamiętać, że wydane pozwolenia na budowę nie przechodzą na nowego właściciela. Zatem, kontynuowanie prac na działce jest wtedy niezgodne z prawem i może wiązać się nawet z rozbiórkę budynku.

Kiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, z wielką niecierpliwością czekamy na dzień jej odbioru. Od momentu przejęcia kluczy od dewelopera, to nabywca nieruchomości będzie  zajmował się jej  utrzymywaniem. Warto zatem bardzo dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich prac do których był zobowiązany.

Od kilku już lat wciąż mówi się o tym, ze rynek mieszkaniowy w Polsce pobija kolejne rekordy. Jednocześnie z dużym niepokojem wypatruje się, kiedy ta dobra passa ulegnie zmianie. Póki co jednak nie mamy się czego obawiać – podobnie jak w latach poprzednich, znów mamy do czynienia z pobijaniem rekordów.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  zaprezentowało przygotowaną nowelizację ustawy dotyczącej warunków technicznych budynków. W nowelizacji spotykamy się ze znacznym zliberalizowaniem prawa, co będzie skutkowało większymi możliwościami  deweloperów. Z całą pewnością będą mogli znacznie efektywniej realizować swoje projekty.

Od września br. wchodzą nowe przepisy  dotyczące sposobu wyceny nieruchomości. Wchodząca w życie znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi o tym, że wycena nieruchomości, która konieczna jest do złożenia oświadczenia majątkowego, będzie musiała zostać wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Jakie mieszkania obecnie sprzedają się najlepiej? Okazuje się, że dziś najpopularniejszymi mieszkaniami są te, których wielkość nie przekracza 60 mkw., ale nie jest tez mniejsza niż 45 mkw. Wielu klientów poszukuje mieszkań z osobną kuchnią, chociaż na takiej powierzchni najlepiej sprawdzają się aneksy kuchenne.

Jak wskazują badania Eurostatu, to właśnie Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o kupno mieszkań. Najchętniej kupujemy nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego. Coraz częściej także interesujemy się nieruchomościami o podwyższonym standardzie i o dużych powierzchniach.

Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz, w jaki sposób ustalić cenę? Proponowany koszt wynajmu mieszkania powinien uwzględniać lokalizację, koszty, które musisz ponosić jako właściciel, standard mieszkania, dodatkowe udogodnienia, konkurencję, a także oczywiście wielkość wynajmowanej nieruchomości.

Korzystne warunki na rynku nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nie, celem zarabiania. Uważa się, ze lokowanie oszczędności w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych form. To prawda, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Wiele osób posiadających oszczędności i zdecydowanych na zakup własnej nieruchomości,  rozważa możliwość kupienia domu zamiast mieszkania. Jedną z najtańszych opcji jest zakup domu w zabudowie szeregowej. Rozwiązanie to ma pewne minusy, jednak do zalet z pewnością należy większa powierzchnia użytkowa niż w mieszkaniu, brak czynszu oraz innych opłat administracyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, powinniśmy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że podpisał on nowelizację  ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z najważniejszych punktów tej nowelizacji jest znaczne ograniczenie solidarnej odpowiedzialności właścicieli za uiszczenie podatku od  własnej nieruchomości.

Podkomisja specjalna ma rozpatrzeć nowelizacje ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dotyczy ona przede wszystkim obrotu nieruchomościami, również przez organy publiczne oraz użytkowania wieczystego.

Spółdzielnie mieszkaniowe zadeklarowały budowę do 100 tyś. mieszkań. Ma to związek z nowym projektem noweli ustaw o popieraniu budownictwa mieszkaniowego.

Ministerstwo finansów zaprezentowało nowy projekt ustawy o REIT-ach. Ma on w znaczny sposób ułatwić funkcjonowanie firm na rynku nieruchomości, a także przyczynić się do wzmocnienia rynku najmu w naszym kraju. Analitycy nie mają wątpliwości, że ustawa ta będzie miała pozytywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego, jednakże wokół tego projektu mnożą się również wątpliwości.

Podaż na rynku mieszkań wciąż trwa. Mimo to, nie widać póki co żadnych znaczących obniżek cen nieruchomości na rynku. Zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i z rynku pierwotnego, utrzymują się na stałym poziomie.

Dziś wiele osób inwestuje w zakup nieruchomości. To posunięcie przynosi właścicielowi mieszkania comiesięczny stały dochód. Jednak, nie wszystkie mieszkania cieszą się zainteresowaniem na rynku. Jak zatem wybrać mieszkanie, na którym będziemy chcieli zarabiać?

Już niebawem lato i każdy z nas zamarzy o wypoczynku na łonie natury. Od pewnego czasu na rynku nieruchomości obserwuje się zwiększone zainteresowanie domkami letniskowymi. Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze działki letniskowej?

Swoboda podróżowania po Europie powoduje, że coraz chętniej rozglądamy się za mieszkaniami poza granicami naszego kraju. Niewielkie ograniczenia, chętne podejmowanie pracy na terenie Europy, a także doskonała komunikacja (zwłaszcza lotnicza), to tylko nieliczne powody, dla których kupno mieszkania staje się dla wielu bardzo dobrą opcją.

Jednym z głównych zadań rzeczoznawcy majątkowego jest szacowanie wartości rynkowej, która wykorzystywana jest w procedurze zabezpieczenia wierzytelności podmiotu udzielającego kredytu. Zaznaczyć tu należy, że rzeczoznawca majątkowy zajmuje się wyceną różnorodnych nieruchomości; zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i innych np. przemysłowych, czy też komercyjnych.

Sprzedaż mieszkania, czy też jego wynajem, wbrew pozorom wcale nie są zadaniami łatwymi. Niejednokrotnie zdarza się, że ogłoszenia znajdują się na portalach przez kilka dobrych miesięcy, a odzew od poszukujących jest znikomy. Na atrakcyjność oferty ma wpływ oczywiście lokalizacja, metraż oraz cena, ale pierwsze co przyciągnie klienta właśnie do Twojej oferty to… zdjęcie!

 

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, jeszcze w tym roku w życie ma wejść ustawa dotycząca  kredytu hipotecznego. Zmiany korzystne są przede wszystkim dla kredytobiorców. Poniżej przedstawimy najważniejsze zmiany, które nastąpią po wprowadzeniu ustawy.

Trwają prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi kredytów hipotecznych. Na taką ustawę czekaliśmy bardzo długo. Zmian jest kilka i mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Najprawdopodobniej nowe prawo ma wejść w życie  jeszcze w tym roku.

W ostatnich latach można zauważyć zmieniające się wymagania kupujących mieszkania. Poszukują oni mieszkań mniejszych pod względem metrażu, posiadających jednak więcej niż dwa pokoje. Okazuje się, że deweloperzy biorą pod uwagę te wymagania i coraz częściej właśnie takie mieszkania oferują…  

Od początku roku koszt najmu mieszkań nie zmienia się bardzo gwałtownie. Ceny są raczej stabilne i utrzymują się na podobnym poziomie jak w styczniu. Jak można się spodziewać, średni koszt we wszystkich miastach nie spada poniżej tysiąca PLN za miesiąc. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie, gdzie średnie ceny za lokale  o dużej powierzchni sięgają nawet 4 tyś PLN, nieco taniej jest w Krakowie, Krakowie czy Gdańsku, jednak tam ceny również nie są niskie – nie spadają poniżej 3 tyś PLN.

Kupno czy wynajem? - Co bardziej się opłaca?

Jak pokazują najnowsze badania, Polacy w zdecydowanej większości są zwolennikami posiadania mieszkań na własność. Na długoterminowy wynajem – jak do tej pory – decyduje się wyjątkowo mała garstka osób. Dlaczego wolimy kupić mieszkanie, nawet pomimo konieczności zaciągnięcia kredytu na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat?

W poprzednim artykule zajęliśmy się tematem kupna mieszkania z licytacji oraz z przetargów spółdzielni mieszkaniowej. Oba te sposoby na pozyskanie nieruchomości mogą okazać się bardzo korzystne, jednak niektórzy boją się konsekwencji. Wyjaśniamy zatem, czy jest się czego bać i na czym polegają różnice tych dwóch opcji.

Nie wszystkich stać na zakup całkiem nowego mieszkania. Wiele osób decyduje się zatem na próbę wylicytowania mieszkania lub na wzięcie udziału w przetargu organizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową.  

W ciągu ostatniego roku padł kolejny rekord na rynku nieruchomości pierwotnych – do użytku zostało oddanych  80,2 tyś mieszkań – tak dużej liczby jeszcze nie notowaliśmy.

Jesteś zainteresowany kupnem mieszkania z rynku wtórnego? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi informacjami na temat cen mieszkań w naszym kraju. Okazuje się, że w kilku miastach ceny w ostatnim czasie nieco spadły….

Chcesz sprzedać nieruchomość, która jest obciążona kredytem hipotecznym? Każdy, kto zamierza sprzedać mieszkanie, które obciążone jest hipoteką może to zrobić i to bez uprzedniego spłacenia swojego długu. Poznajmy jednak nieco więcej szczegółów na ten temat.

Znane są już najnowsze raporty dotyczące polskiego rynku nieruchomości z początków bieżącego roku. Przede wszystkim zauważyć należy, że mamy do czynienia z wyższymi cenami za mieszkania (w porównaniu do tego samego okresy sprzed roku). Największe różnice zauważalne są w Gdańsku. Bez wątpienia rynek nieruchomości na początku tego roku został zdominowany przez dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

 

 

Użyczenie nieruchomości to jedna z form nieodpłatnego udostępnienia lokalu. Użyczenie może być zarówno na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Kiedy najczęściej stosuje się ten typ udostępnienia nieruchomości? Zazwyczaj wtedy, gdy chcemy pomóc bliskiej nam osobie, najczęściej członkowi rodziny, który zakłada własną działalność gospodarczą. Z zasady użyczenie ma bezpłatny charakter i nie podlega opodatkowaniu – jednak i od tej zasady są pewne wyjątki.

 Dokonując transakcji na rynku nieruchomości nie należy się spieszyć. Każdy krok i każde działanie powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli chcemy sporządzić umowę cywilnoprawną dotyczącą kupna – sprzedaży nieruchomości,  pamiętajmy o tym, że dokumentem znacznie ważniejszym jest umowa w formie aktu notarialnego.

Mieszkania z wykończeniem cieszą się dużą popularnością. Jeszcze kilka lat temu panował trend kupowania mieszkań, które można wykończyć samemu. Dziś, coraz więcej osób poszukuje mieszkań już wykończonych i gotowych do natychmiastowej przeprowadzki. 

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych już od początku jego powstania cieszyło się bardzo dużą popularnością. Jednak, ten dopiero zaczynający się rok może przejść do historii ze względu na rekordową ilość składanych wniosków.

Nie ma wątpliwości, że mijający rok, był naprawdę niezwykle udany dla deweloperów. Mieszkania sprzedawały się w zawrotnym tempie. Najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia znów z rekordową sprzedażą mieszkań… A jaki będzie kolejny rok?

Użytkowanie wieczyste gruntów, na których znajdują się budynki wielolokalowe, ma zostać zniesione z nadejściem nowego roku – taką deklarację zapowiedziało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Nowy rok 2017 ma przynieść nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Między innymi, zniknąć ma  obowiązek uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew znajdujących się na posesjach prywatnych. Ale to nie jedyne zmiany…

Nowela dotycząca nabywania nieruchomości przez cudzoziemców została uchwalona przez Sejm. Dotyczy ona rozszerzenia katalogu podmiotów zobowiązanych do dostarczania MSWiA dokumentów potwierdzających nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.

Deweloper może obniżyć cenę Twojego wymarzonego mieszkania, pod warunkiem, że będziesz umiał go przekonać. W poprzednim artykule przedstawiliśmy zagadnienia i kwestie, które powinniśmy przemyśleć jeszcze zanim podejmiemy negocjacje. Dziś pokażemy, jak je wykorzystać, aby obniżyć nieco cenę lokalu.

Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, bardzo rzadko korzystamy z możliwości, które dają nam dobrze przeprowadzone negocjacje. Warto pamiętać, że możemy targować się niemal zawsze, oczywiście odpowiednio argumentując nasze stanowisko. Podczas negocjacji należy być pewnym siebie, ale też elastycznym.

Planujesz zakup domu? Zdecydowałeś, że jest to lepsze rozwiązanie aniżeli inwestowanie w mieszkanie? Warto zatem zapoznać się z ich cenami, a są one zależne przede wszystkim od lokalizacji oraz metrażu.

Chcąc kupić nieruchomość, rozważamy wiele różnych możliwości. Zastanawiamy się, czy kupić dom, czy mieszkanie? Jeśli decydujemy się na mieszkanie, to z kolei mamy dylemat, czy z rynku wtórnego czy mieszkanie od dewelopera? Okazuje się, że duża część poszukujących nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania w kamienicy. Dlaczego? Z prostego powodu: miedniczne, nawet zniszczone mieszkania, posiadają duży potencjał!

Chcąc zainwestować oszczędności w nieruchomość, wiele osób, a zwłaszcza rodzin, zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania, czy kupno domu? Zdarza się, że cena domu na wsi jest niższa niż cena mieszkania średniej wielkości w mieście.  Nie dajmy się jednak zwieść – przed podjęciem decyzji warto przeanalizować koszty rzeczywiste.