Chcąc zainwestować oszczędności w nieruchomość, wiele osób, a zwłaszcza rodzin, zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania, czy kupno domu? Zdarza się, że cena domu na wsi jest niższa niż cena mieszkania średniej wielkości w mieście.  Nie dajmy się jednak zwieść – przed podjęciem decyzji warto przeanalizować koszty rzeczywiste.

 

Kusząca perspektywa…

Własny dom to bez wątpienia niezwykle kusząca perspektywa. Zyskujemy duży metraż, ogród przed domem. W końcu będziemy mogli parkować samochód w bezpiecznym miejscu tuż obok, a sąsiedzi zza ściany nie będą nam przeszkadzać zbyt głośną rozmową czy urządzanymi imprezami. Prawdziwa sielanka?

Męczące i kosztowne dojazdy

Przed zakupem domu na zacisznej wsi, warto zastanowić się i policzyć, jak wiele stracimy na dojazdy do pracy. Oczywiście, mieszkając w mieście, także tracimy na nie czas, nie jest to jednak tak dotkliwe. Zdarza się, że dla własnego domu, wiele osób deklaruje, że poświęci nawet 2-godzinny dojazd do miejsca pracy. Jeżeli te 2 godziny pomnożymy przez ilość dni pracujących w roku, zrobi się nam naprawdę znaczna liczba, sięgająca setek godzin, które moglibyśmy przeznaczyć na wypoczynek. Do tego należy dodać koszt przejazdów. Mowa tu nie tylko o benzynie, ale również amortyzacji samochodu, jego naprawach, a także kosztach związanych z parkowaniem.

Wolny dzień? Nie taki wolny!

Każdy, kto posiada doświadczenia mieszkania w mieście, przyzwyczajony jest do pewnej zależności: płacę regularnie czynsz, chcąc w zamian, aby administracja budynku dbała o jego dobry stan. Przeprowadzając się do własnego domu, filozofia ta musi ulec zmianie: nie tylko płacę wszystkie rachunki, nie tylko spłacam kredyt, ale również sam wykonuję wszystkie naprawy. Przeciekający dach lub kran? Niedomykające się okno, ocieplenie? Wolny od pracy zawodowej dzień, może okazać się dniem, w którym naprawdę się zmęczysz…

Czy zatem kupno własnego domu to zły pomysł? Oczywiście, że nie! Jednak, przed podjęciem tak ważnej decyzji jak zakup własnej nieruchomości, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby nigdy nie żałować dokonanego wyboru.

Potrzebujesz profesjonalnej wyceny nieruchomości? Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie albo dom? Rzeczoznawca24 jest do Twojej dyspozycji!