Chcąc kupić nieruchomość, rozważamy wiele różnych możliwości. Zastanawiamy się, czy kupić dom, czy mieszkanie? Jeśli decydujemy się na mieszkanie, to z kolei mamy dylemat, czy z rynku wtórnego czy mieszkanie od dewelopera? Okazuje się, że duża część poszukujących nieruchomości decyduje się na zakup mieszkania w kamienicy. Dlaczego? Z prostego powodu: miedniczne, nawet zniszczone mieszkania, posiadają duży potencjał!

 

Dlaczego wybieramy mieszkania w kamienicach?

Głównym powodem, dlaczego tak wiele osób interesuje się kupnem mieszkania w kamienicy jest lokalizacja. Najczęściej kamienice usytuowane są w najlepszych częściach dużych miast, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Innym powodem jest doskonałe rozplanowanie mieszkań znajdujących się w kamienicach. Charakteryzują się przestronnością – zazwyczaj pomieszczenia są duże i prawie zawsze ich wysokość sięga ok. 3 metrów. Ponadto, mieszania takie posiadają duże okna, dzięki czemu doskonale oświetlają wnętrze. Lokale w kamienicach przyciągają także specyficznym i niepowtarzalnym klimatem i wyposażone są w ciekawe, niespotykane w nowych mieszkaniach elementy: drewniane parkiety, często przedwojenne, bardzo modne kaflowe piece czy sztukaterie.

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań są oczywiście bardzo zróżnicowane. Niewątpliwie najważniejszym czynnikiem kształtującym ceny jest usytuowanie kamienicy: liczy się zarówno miasto, w jakim chcemy kupić mieszkanie oraz usytuowanie względem centrum. W warszawie ceny mieszkań w kamienicy wahają się od  7 tyś PLN za mkw., a ż po 20 tyś PLN. W innych miastach ceny są znacznie niższe, np. w Łodzi metr kwadratowy może kosztować nas już tylko 2 tyś PLN. Dodatkowo, warto dowiedzieć się, czy budynek jest bezczynszowy. Jeżeli tak, niewątpliwie dużą zaletą jest brak opłat czynszowych.

Kto i czego szuka?

Często poszukiwane są mieszkania zadbane o wysokim standardzie, w dobrej okolicy, w kamienicach odrestaurowanych, w których wymienione zostały instalacje. Takie mieszkania wybierane są najczęściej przez rodziny.  W tej przestrzeni doskonale radzą sobie jednak również inwestorzy, którzy chętnie kupując mieszkania zniszczone, przeznaczone do remontu, w kamienicach, których stan określany jest na dobry. Po gruntownym remoncie i doprowadzeniu wnętrza do standardu apartamentu, sprzedają mieszkania z ogromnym zyskiem!

 

Jesteś zainteresowany wyceną swojej nieruchomości znajdującej się w kamienicy? Zapraszamy do współpracy!