Planujesz zakup domu? Zdecydowałeś, że jest to lepsze rozwiązanie aniżeli inwestowanie w mieszkanie? Warto zatem zapoznać się z ich cenami, a są one zależne przede wszystkim od lokalizacji oraz metrażu.

 

Na wysokość ceny domu, podobnie jak w przypadku mieszkań, wpływa przede wszystkim jego lokalizacja. Im bliżej centrum miasta, tym drożej. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto szukać wymarzonego domu w lokalizacjach satelickich przy większych miastach.

Co mamy do wyboru? Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz nowy dom znajdował się w granicach miasta, spotkamy się najczęściej z ofertami deweloperskimi, a wśród nich spora część (zdecydowana większość) to domy w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Nie powinno to nikogo dziwić – dzięki wykorzystaniu tego typu zabudowy, deweloperzy ponoszą znacznie mniejsze koszty, oszczędzają również samą ziemię, o którą nie jest łatwo blisko centrum miast. Czy to zadawala klientów? Z pewnością domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej nie są tym samym co domy wolnostojące, jednak posiadają przynajmniej niektóre z ich cech. Niestety, kupujący wciąż nie ma zapewnionej absolutnej prywatności. Miedzy innymi dlatego, część klientów decyduje się na zakup domu nieco oddalonego od  granicy miasta – tańszego, które zapewni całkową niezależność i prywatność, kosztem np. dłuższych dojazdów do pracy.

Preferencje klientów

Jakie domy najbardziej interesują nabywców? Kupujący stawiają dziś na znacznie mniejsze przestrzenie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś tylko nielicznych interesują domy wielokondygnacyjne, w których znajduje się dużo pokoi i więcej niż jedna kuchnia czy łazienka. Wybierane są domy małe przeznaczone dla rodziny w modelu 2+2 (dwoje dorosłych i dwoje dzieci). Oczywiście wpływ mają na to zmiany społeczne; popularny model małej rodziny, emigracja zarobkowa itp. Nie maleje popularność domów parterowych o niewielkim metrażu.

A jak kształtują się ceny?

Przede wszystkim należy podkreślić, że ceny domów blisko centrum miast oraz domy poza nimi, cechują się dużą rozbieżnością. W Krakowie średnio za mkw. trzeba zapłacić od 4 do 5 tyś PLN. Wyjeżdżając jednak już kilkanaście kilometrów za miasto, można podobny dom zakupić w cenie znacznie niższej, nie dochodzącej nawet do 3 tyś PLN za mkw. Różnice są zatem spore.

Jeżeli wciąż wahasz się i nie możesz podjąć decyzji, czy kupić dom czy mieszkanie, zapraszamy do artykułu „Kupić dom czy mieszkanie – analiza kosztów”.

 

Potrzebujesz wyceny domu lub mieszkania? Zdaj się na naszą fachową pomoc – zapraszamy do kontaktu!