Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, bardzo rzadko korzystamy z możliwości, które dają nam dobrze przeprowadzone negocjacje. Warto pamiętać, że możemy targować się niemal zawsze, oczywiście odpowiednio argumentując nasze stanowisko. Podczas negocjacji należy być pewnym siebie, ale też elastycznym.

 

Rabaty negocjacyjne mogą być bardzo różne – ich wysokość będzie zależała od merytorycznych argumentów, które przedstawisz. Warto się zatem dobrze przygotować do rozmowy z deweloperem. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety mieszkania. Jest to niezwykle trudne, ponieważ na tym etapie działamy pod wpływem wielu emocji. Oglądając mieszkanie po raz pierwszy możemy nie zauważyć wielu rzeczy, które bez kłopotu zauważyła by osoba bezstronna i niezaangażowana. Dlatego, warto zabrać ze sobą kogoś, kto racjonalnie i bez emocji obejrzy mieszkanie. Powinna cechować nas również nieufność względem dewelopera. Warto bardzo dokładnie sprawdzić jego wcześniejsze dokonania oraz płynność finansową. Jest wiele narzędzi, dzięki którym sprawdzisz także opinie na jego temat – to ważne, jak spostrzegają go inni klienci. Nie wolno zapominać o stanie prawnym gruntu, na którym znajduje się inwestycja – dowiedz się koniecznie, czy kupując nieruchomość nabywasz równocześnie udział we własności gruntu, czy stajesz się udziałowcem w użytkowaniu wieczystym.

Nawet jeżeli jesteśmy niemal pewni wybranego mieszkania, bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzenie innych inwestycji i lokali w pobliżu. Ważny jest zarówno standard osiedla jak i okolica. Zakłady produkcyjne, ruchliwe ulice, kolej, lotnisko – to wszystko może w przyszłości utrudniać i uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Kupujący mieszkanie często oglądają je po godzinach pracy, co powoduje, że nie zauważają niepokojących oznak, takich jak hałas, czy wzmożone natężenie ruchu. Inwestycję i okolicę warto obejrzeć kilka razy o różnych porach dnia, nawet nocą.

Przygotowując się do negocjacji, warto przygotować także listę najistotniejszych dla nas cech mieszkania. Oczywiście bardzo rzadko zdarza się, aby były spełnione wszystkie postawione przez nas warunki, jednak uświadomienie sobie własnych potrzeb możne ułatwić nam negocjowanie, a w efekcie pomniejszenie ceny. Oprócz metrażu, piętra i lokalizacji, a więc jednych z najważniejszych cech, zwróćmy uwagę na windę (także jej rodzaj), parking, inwestycje realizujące się najbliższej okolicy, dostępność do piwnic czy komórek, rękojmię i wiele, wiele innych zupełnie indywidualnych cech.

 

W kolejnym artykule pokażemy, w jaki sposób wykorzystywać zebrane przez nas informacje, w celu przeprowadzenia skutecznych negocjacji, prowadzących do osiągnięcia satysfakcjonującego nas rabatu.