Nie ma wątpliwości, że mijający rok, był naprawdę niezwykle udany dla deweloperów. Mieszkania sprzedawały się w zawrotnym tempie. Najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia znów z rekordową sprzedażą mieszkań… A jaki będzie kolejny rok?

 

Program MdM i niskie stopy procentowe

Na rekordową sprzedaż w mijającym roku z całą pewnością wpływ miało kilka czynników. Pierwszym z nich były wyjątkowo niskie stopy procentowe, drugim – program MdM. A jak będzie w nadchodzącym roku? Czy również możemy spodziewać się pobicia kolejnych rekordów? Wiele wskazuje na to, że jest to prawdopodobne, chociaż może być nieco trudniejsze. Dlaczego? W roku 2017 dofinansowanie z programu MdM nadal będzie możliwe, choć będzie znacznie mniejsze. Po drugie, najprawdopodobniej nowy rok przyniesie nam wzrost kosztów kredytów hipotecznych. Nie są to jednak czynniki, które mogłyby zaważyć na dobrej passie rynku mieszkaniowego w Polsce. Deweloperzy nie boją się zatem zbliżającego się roku. A jak widzą go analitycy rynku nieruchomości? Okazuje się, że również spoglądają na nowy rok w różowych okularach. W 2017 roku będzie duży wysyp lokali – im dłużej stopy procentowe utrzymają się na niskim poziomie, tym zainteresowaniem pierwotnym rynkiem nieruchomości będzie duże.

Braki mieszkaniowe i coraz lepsza sytuacja materialna

Ponadto, warto wziąć pod uwagę jeszcze dwie kwestie. Pierwsza z nich, to duże braki mieszkaniowe w naszym kraju, które nie zostaną zaspokojone jeszcze przez wiele lat. Po drugie, sytuacja materialna polaków jest coraz lepsza, a to z kolei przekłada się na większe zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości.

 

W nadchodzącym roku, a dokładniej w jego końcówce bardzo prawdopodobne są obniżki cen mieszkań. Taki wpływ na deweloperów wywrze rynek, a dokładniej nieco droższe kredyty, wyższy wkład własny, a także perspektywa roku 2018 bez dopłat z programu MdM.