Znane są już najnowsze raporty dotyczące polskiego rynku nieruchomości z początków bieżącego roku. Przede wszystkim zauważyć należy, że mamy do czynienia z wyższymi cenami za mieszkania (w porównaniu do tego samego okresy sprzed roku). Największe różnice zauważalne są w Gdańsku. Bez wątpienia rynek nieruchomości na początku tego roku został zdominowany przez dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

 

W porównaniu do roku zeszłego, w Gdańsku wzrost średnich cen jest naprawdę spory i przekracza on Nawet 10 procent! O ile na początku roku 2016 za metr kwadratowy trzeba było zapłacić koło 5 tyś PLN, dziś należy wyciągnąć z kieszeni już 5 700  PLN. Oczywiście, jeżeli szukamy lokalu w naprawdę dobrej lokalizacji w Gdańsku, możemy zapłacić nawet blisko 9 tyś PLN!

A jak to jest na rynku pierwotnym? Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, póki co został on niemal w pełni podporządkowany programowi „Mieszkanie dla Młodych”. Wiele osób spodziewało się, że tak duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami sprawi, ze ceny znacząco spadną. Na tym polu widoczne jest jednak zaskoczenie, gdyż w wielu dużych miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Łódź, spotykamy się nawet ze wzrostem średniej ceny – nieznacznym, ale jednak.

Nowy rok 2017 to również zwiększony wkład własny. Obecnie wymaga  się od kredytobiorców, aby posiadali 20-procentowy wkład własny, co oczywiście również ma i  będzie miało wpływ na kształtowanie się naszego rodzimego rynku nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że mimo tego, nadal wiele banków oferuje  możliwość zaciągnięcia kredytu przy wkładzie własnym zaledwie 10 – procentowym.

Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie? Zapraszamy do skorzystania z pomocy profesjonalnych rzeczoznawców – biuro Rzeczoznawca 24 jest do Państwa dyspozycji!