W ciągu ostatniego roku padł kolejny rekord na rynku nieruchomości pierwotnych – do użytku zostało oddanych  80,2 tyś mieszkań – tak dużej liczby jeszcze nie notowaliśmy.

 

Jak można się było spodziewać…

Jak można się było spodziewać, intensywność działania deweloperów nie spada. W Polsce wciąż borykamy się z deficytem mieszkań, więc inwestycje w budowanie nowych nieruchomości opłacają się, a deweloperzy nie boją się podejmować ryzyka. Ponadto, bardzo wiele budów zostało rozpoczętych w latach minionych, które obecnie zostają oddawane do użytku.

Wzrost aktywności deweloperów w porównaniu do okresu poprzedniego jest duży i wynosi niemal 30%. Przyrost, choć już nie tak duży, widoczny jest również w rozpoczęciu nowych budów oraz w uzyskiwaniu pozwoleń na rozpoczęcie nowych inwestycji. Można się zatem spodziewać, że kolejne lata będą jak najbardziej stabilne.

Prognozy są jak najbardziej korzystne, analitycy rynku przestrzegają jednak przed inflacją, która ma się pojawić. Najprawdopodobniej dotknie nas ona pod koniec tego roku lub z samym początkiem roku kolejnego. Wzrost stóp procentowych może doprowadzać do wzrostów w oprocentowaniu kredytów hipotecznych, co może zmniejszyć ruch na rynku nieruchomości. Jednak, w najbliższych miesiącach nam to nie grozi…

 

Planujesz zakup lub sprzedaż domu lub mieszkania? Potrzebujesz rzeczoznawcy? Zapraszamy do współpracy!