Nie wszystkich stać na zakup całkiem nowego mieszkania. Wiele osób decyduje się zatem na próbę wylicytowania mieszkania lub na wzięcie udziału w przetargu organizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową.  

 

Wiele osób, chcąc kupić mieszkanie z przetargu, który organizowany jest przez spółdzielnię, obawia się ryzyka trafienia na lokal, który jest zadłużony lub ma już lokatorów. Nie zawsze jednak tak musi być. Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa organizuje przetarg, jego powodem nie musi być zadłużenie lokatorów. Zdarzają się sytuacje, w którym przetarg jest organizowany ponieważ prawo do lokalu po prostu wygasło lub zmarł jedyny właściciel, który  nie pozostawił po sobie spadkobierców. Własnościowe prawo do lokalu tracą również wszystkie te osoby, które postanawiają wziąć rozwód, ale nie informują o tym spółdzielni – mają na to rok czasu. Na licytacji może znaleźć się mieszkanie spółdzielcze – sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko, ale istnieje taka możliwość. Należy jednak pamiętać, że najczęściej są to niestety mieszkania zadłużone.

Konieczne vadium

Zarówno wtedy, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania licytacji czy też przetargu spółdzielni, konieczne jest wpłacenie vadium. Czy są jednak jakieś różnice? Tak, chociaż zasada jest ta sama: w jednym, jak i w drugim przypadku vadium musi zostać wpłacone, a w sytuacji, kiedy osoba, która je wpłaciła nie wygra – vadium  zostaje jej oddane. Różnica polega jedynie na jego wysokości. W przypadku licytacji vadium wynosi 10% wartości  licytowanego lokalu, a w przypadku przetargu spółdzielni – 2%.

Długi – czy jest się czego bać?

 

Zmorą dla kupujących mieszkanie są długi, które na nich ciążą. Nie ma się jednak czego obawiać. W przypadku lokalu współdzielczego, zaległości zostają spłacone uzyskaną kwotą z przetargu. Natomiast, jeśli chodzi o lokal z licytacji komorniczej spłatą długów jest egzekucja z nieruchomości. Na nowych właścicieli nie przechodzą żadne długi poprzednich lokatorów, również te związane z zaległymi czynszami. Jedyny problem, który może się pojawić, dotyczy opłaty mediów, które rozliczane są w okresach np. półrocznych. W takiej sytuacji musimy dokładnie wyliczyć zaległą należność poprzednich lokatorów i domagać się od nich uregulowania tej kwoty. Nie jest to jednak proste.