W poprzednim artykule zajęliśmy się tematem kupna mieszkania z licytacji oraz z przetargów spółdzielni mieszkaniowej. Oba te sposoby na pozyskanie nieruchomości mogą okazać się bardzo korzystne, jednak niektórzy boją się konsekwencji. Wyjaśniamy zatem, czy jest się czego bać i na czym polegają różnice tych dwóch opcji.

 

Obciążona hipoteka

Opisywaliśmy już kwestię związaną z koniecznością wpłacenia vadium (w jednym i w drugim przypadku), a także kwestię długów pozostawionych po poprzednich lokatorach (np. nieopłacone rachunki). Dziś przyjrzymy się m.in. hipotece. Jest ona szczególnie ważna, kiedy staramy się o mieszkanie z przetargu  spółdzielni mieszkaniowej, gdyż może  być ono obciążone hipoteką. Zdarza się wtedy, że nowy właściciel takiej nieruchomości znajdzie się w sytuacji, w której wierzyciel będzie chciał sprzedać mieszkanie, aby uzyskać spłatę długu hipoteki, a nowy właściciel będzie odpowiadał jako dłużnik rzeczowy. Właśnie z tego powodu należy bardzo dokładnie sprawdzić hipotekę mieszkania, o które się staramy! W innym przypadku możemy narazić się na wiele niepotrzebnych problemów, stresów i kosztów.

Opuszczenie mieszkania przez dłużnika

Zarówno w przypadku mieszkania z licytacji jak i mieszkania z przetargu spółdzielni może okazać się, że będziemy mieć niemały problem z lokatorami, którzy nie będą chcieli opuścić mieszkania. Częściej sytuacja taka dotyczy jednak nieruchomości z licytacji komorniczej – dłużnik (oraz jego rodzina) nie chce się wyprowadzić, a postępowanie eksmisyjne może ciągnąć się naprawdę bardzo długo. W sytuacji, kiedy dłużnik ma rodzinę, w szczególności małe dzieci, kiedy jest osobą niepełnosprawną lub ma niepełnosprawnego członka rodziny lub żona dłużnika jest w ciąży, gmina musi zapewnić mu lokal. Do tego czasu ma on prawo mieszkać już w de facto nie swoim lokalu. Dobrowolne opuszczenie mieszkania przez dłużnika zdarza się niezwykle rzadko.

Teraz nadchodzi czas na zadanie pytania, czy warto kupować mieszkanie z licytacji lub z przetargu spółdzielni. Bez wątpienia TAK! Możemy bowiem zostać właścicielami mieszkania w bardzo dobrej lokalizacji za przyzwoite pieniądze. Ważne jest jednak to, aby dokładnie sprawdzić wszystkie formalności, zwłaszcza hipotekę oraz księgę wieczystą.

 

Jeżeli chcesz zakupić mieszkanie i potrzebujesz rzeczoznawcy nieruchomości, skontaktuj się z nami! Jeżeli chcesz sprzedać swoje mieszkanie, również pomożemy Ci z jego wyceną! Zapraszamy do współpracy!