Kupno czy wynajem? - Co bardziej się opłaca?

Jak pokazują najnowsze badania, Polacy w zdecydowanej większości są zwolennikami posiadania mieszkań na własność. Na długoterminowy wynajem – jak do tej pory – decyduje się wyjątkowo mała garstka osób. Dlaczego wolimy kupić mieszkanie, nawet pomimo konieczności zaciągnięcia kredytu na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat?

 

Jak wynika z danych…

Jak wynika z danych Eurostatu, ponad 83% Polaków posiada nieruchomość na własność. Wielu badaczy rynku doszukuje się tutaj przede wszystkim powodów kulturowych. Okazuje się bowiem, że Polacy są w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o własność nieruchomości, podobnie jak Rumunii, Węgrzy czy Słowacy. Być może nasze doświadczenia historyczne sprawiają, że chcemy czuć się bezpiecznie. Teorię tę popierałby fakt, że aż połowa Niemców nie ma własnego mieszkania lub domu, a aż ponad 40% Austriaków mieszka w domach i mieszkaniach wynajmowanych.

Polak – świadomy konsument

Kulturowe powody to jedno, a świadome dokonywanie wyboru to drugi element tej układanki. W Polsce wynajem bardzo często jest po prostu nieopłacalny. Koszty najmu są często tak duże, jak rata spłacanego kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji warto wziąć kredyt i spłacać teoretycznie własne już mieszkanie.

Nie zawsze tak będzie

 

Opłacalność inwestycji w nieruchomości jest zależna od wielu czynników. Jednym z najważniejszych są stopy procentowe. Obecnie są one niezwykle niskie, co z kolei ma wpływ na niewielkie oprocentowanie lokaty. Pieniądze na lokacie nie przynoszą zysków, zatem warto lokować je w nieruchomości. Jednak, sytuacja ta może się diametralnie zmienić z chwilą podniesienia stóp procentowych.