W ostatnich latach można zauważyć zmieniające się wymagania kupujących mieszkania. Poszukują oni mieszkań mniejszych pod względem metrażu, posiadających jednak więcej niż dwa pokoje. Okazuje się, że deweloperzy biorą pod uwagę te wymagania i coraz częściej właśnie takie mieszkania oferują…  

 

Jak można się dowiedzieć z statystyk prowadzonych przez Open Finanse, w ciągu kilku ostatnich lat, mieszkania oferowane przez deweloperów zmniejszyły się aż o 8 metrów kwadratowych. Dzieje się tak, ponieważ klienci najchętniej kupują mieszkania niewielkie i kompaktowe, a celem są oczywiście oszczędności. Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają te informacje. Okazuje się, że w roku 2010 wydawane były pozwolenia na budowę mieszkań, których powierzchnia w dużej mierze oscylowała w granicach 64 metrów kw. 6 lat później, a więc w 2016 roku lokale charakteryzowały się już średnią powierzchnią w granicach 57 metrów kwadratowych.

Nie tylko mniejszy metraż, ale też więcej pokoi

Okazuje się, że szukamy mieszkań mniejszych, ale wcale nie chcemy tracić na ilości pokoi. Jeszcze kilka lat temu panował trend kupowania mieszkań 2 pokojowych, dziś sytuacja ta ulega zmianie. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania 3, a nawet 4 pokojowe, jednak, przy założeniu, że pomieszczenia nie są zbyt duże. Miastem, w którym tendencja ta w ostatnich miesiącach jest najbardziej zauważalna okazuje się Łódź.

Poszukujący nowych mieszkań stawiają deweloperom bardzo konkretne warunki: mieszkanie ma być nieduże, z maksymalną ilością pokoi i dobrym rozkładem pomieszczeń, aby można było jak najefektowniej wykorzystać przestrzeń. Czy trend maksymalizacji pomieszczeń w coraz mniejszych pod względem metrażu lokalach się utrzyma? Analitycy rynku nieruchomości uważają, że z pewnością tak. Przypomnijmy także, że planowane są zmiany prawne dotyczące limitu  minimalnych powierzchni pokoi. Jeżeli wejdą one w życie, deweloperzy będą mogli budować i sprzedawać nawet kilkunastometrowe mieszkania.

 

Potrzebujesz fachowca, który wyceni mieszkanie lub dom? Zapraszamy do współpracy!