Jednym z głównych zadań rzeczoznawcy majątkowego jest szacowanie wartości rynkowej, która wykorzystywana jest w procedurze zabezpieczenia wierzytelności podmiotu udzielającego kredytu. Zaznaczyć tu należy, że rzeczoznawca majątkowy zajmuje się wyceną różnorodnych nieruchomości; zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i innych np. przemysłowych, czy też komercyjnych.

 

W jaki sposób rzeczoznawca dokonuje wyceny?

Podczas wyceny, rzeczoznawca bierze pod uwagę cechy rynkowe nieruchomości, nie zapominając o uwarunkowaniach lokalnych – jest to niezwykle istotne. Podczas wyceny ważny jest stan samej nieruchomości, jej wykończenie, wielkość, ale również okolica, sąsiedztwo, a także walory dodatkowe. Wycena nieruchomości to nie tylko przedstawienie końcowej szacunkowej kwoty, ale to pełen opis nieruchomości wyrażony w formie operatu szacunkowego.

Zakup mieszkania? – prawie zawsze z kredytem

Obecnie zakup własnego mieszkania, bez względu na to, czy jest to lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego, możliwy jest w większości przypadków wyłącznie dzięki kredytom hipotecznym. Instytucja finansowa, która udziela kredyt na mieszkanie, musi uzyskać rzetelne informacje na jej temat, a wszystko po to, aby określić stopień ryzyka. Zabezpieczenie wierzytelności przy pomocy kredytu hipotecznego domaga się zatem wykonania przez rzeczoznawcę stosownej wyceny.

Operat szacunkowy musi zostać wykonany rzetelnie, zgodnie z obowiązującymi normami zawodowymi, przy wykorzystaniu odpowiedniej metodologii. Ponadto, wartość musi zostać określona zgodnie ze stanem aktualnym nieruchomości, ale nie tylko. Jeżeli osoba starająca się o kredyt ma w planach wykończenie lokalu, rzeczoznawca zobligowany jest również do określenia wartości nieruchomości w stanie docelowym.

 

Starasz się o kredyt hipoteczny? Potrzebujesz rzetelnie sporządzonego operatu szacunkowego? Zapraszamy do współpracy!