Swoboda podróżowania po Europie powoduje, że coraz chętniej rozglądamy się za mieszkaniami poza granicami naszego kraju. Niewielkie ograniczenia, chętne podejmowanie pracy na terenie Europy, a także doskonała komunikacja (zwłaszcza lotnicza), to tylko nieliczne powody, dla których kupno mieszkania staje się dla wielu bardzo dobrą opcją.

 

Niskie stopy procentowe

Niskie stopy procentowe oznaczają wpływają na wysokość kredytów. W ostatnim  czasie obserwuje się, że niskie stopy procentowe występują nie tylko w Polsce, ale niemal we wszystkich krajach europejskich. Z niskich stóp procentowych można cieszyć się w Austrii, Czechach, ale też we Francji, Holandii, a także w Estonii i Finlandii. Oczywiście również w naszym kraju niskie stopy procentowe nadal się utrzymują

Nie tylko kupno mieszkania

Wiele Państw decyduje się również na zwiększenie liczby mieszkań pod wynajem. Ich liczba wciąż rośnie np. na Słowacji czy też w Estonii, ale także na Malcie. Bardzo dobre i stabilne ceny wynajmu mieszkań spotykamy obecnie w Grecji oraz w Portugalii.

A gdzie jest drogo?

Ceny Ida w górę przede wszystkim w dużych miastach (np. stolicach). Kilkunastoprocentowy wzrost cen (za metr kw.) w kilkunastu ostatnich miesiącach jest bardzo zauważalny  przede wszystkim w Niemczech, ale też na Litwie. Chodzi przede wszystkim o mieszkania usytuowane w dzielnicach znajdujących się bardzo blisko centrum – ale nie jest to regułą! Okazuje się, że w Austrii czy w Estonii znaczne wzrosty cen dotyczą nieruchomości, które położone są z dala od centrów miast.

Duże zróżnicowanie

Ceny w Europie są bardzo zróżnicowane. Jeżeli weźmiemy pod uwagę miniony rok, w oczy rzucają się niezwykle duże rozbieżności cenowe. Okazuje się bowiem, że za metr kwadratowy w Rumunii trzeba było zapłacić 1150 euro, natomiast za metr kwadratowy w Luksemburgu, nabywca musiał zapłacić niemal 8 tyś euro!

 

Chcesz kupić mieszkanie? Potrzebujesz pomocy w jego wycenie? Zapraszamy do kontaktu!