Dziś wiele osób inwestuje w zakup nieruchomości. To posunięcie przynosi właścicielowi mieszkania comiesięczny stały dochód. Jednak, nie wszystkie mieszkania cieszą się zainteresowaniem na rynku. Jak zatem wybrać mieszkanie, na którym będziemy chcieli zarabiać?

Zyski z wynajmu nieruchomości nie są małe i mogą stanowić od 5-9% w skali roku. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na taką inwestycję. Zyski jednak w dużej mierze zależą od tego, jaką nieruchomość mamy do zaproponowania, dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć cechy lokalu, który chcemy kupić z przeznaczeniem na wynajem.

Liczy się metraż

Uściślijmy – nie chodzi o to, aby mieszkanie było bardzo duże. Chodzi o to, aby metraż spełniał oczekiwania grupy docelowej, do jakiej chcesz trafić. Jeśli kupisz kawalerkę lub mieszkanie małe np. dwupokojowe, na pewno będzie ono najbardziej interesujące dla studentów lub dla singli. Jeżeli zdecydujesz się na zakup większego mieszkania, wtedy zainteresowane będą nim zapewne rodziny. Jeżeli zakupisz mieszkanie na parterze, być może zainteresowane jego wynajmem będą małe firmy. Warto zatem pomyśleć, na jakich lokatorach nam zależy najbardziej.

Lokalizacja też ważna

Lokalizacja mieszkania jest istotna i również będzie decydowała o tym, kto zechce wynająć Twoje mieszkanie. Jeśli znajduje się ono w pobliżu uczelni, możesz być pewny, że chętnymi będą studenci, jeżeli w okolicach biurowców lub dużych firm, być może wynajmującym będzie osoba tam właśnie pracująca. Warto się nad tym zastanowić.

Na jak długo?

Kolejna kwesta do rozpatrzenia to długość wynajmu.  W sytuacji kiedy będzie zależało Ci na wynajmie długoterminowym, większe mieszkania będą pewniejsze. Jeżeli natomiast interesuje Cię wynajem krótkoterminowy, na pewno większym zainteresowaniem będą cieszyły się mieszkania mniejsze i położone blisko centrum.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wycenie nieruchomości – zapraszamy do kontaktu z naszymi rzeczoznawcami!