Ministerstwo finansów zaprezentowało nowy projekt ustawy o REIT-ach. Ma on w znaczny sposób ułatwić funkcjonowanie firm na rynku nieruchomości, a także przyczynić się do wzmocnienia rynku najmu w naszym kraju. Analitycy nie mają wątpliwości, że ustawa ta będzie miała pozytywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego, jednakże wokół tego projektu mnożą się również wątpliwości.

Niewątpliwa korzyść

Nowe regulacje związane z REIT-ami na naszym rynku nieruchomości są na pewno bardzo potrzebne.  Nowy projekt ustawy będzie bowiem bardzo atrakcyjnym i pomocnym narzędziem, które pozwoli z większa efektywnością inwestować w nieruchomości. Przykładem mogą być inne kraje, w których regulacje prawne, dedykowane stricte REIT-om sprawdzają się bardzo dobrze. Nowy projekt z całą pewnością wpłynie na próbę zrównania szans inwestorów indywidualnych z inwestorami instytucjonalnymi. Nie bez znaczenia jest również giełda, która dzięki tym zabiegom zostanie znacznie wzmocniona. Ustawa powinna również bardzo pozytywnie wpłynąć na segment związany z tzw. bezpiecznymi nieruchomościami.

Gdzie wątpliwości?

Niektórzy jednak powątpiewają w sens tego typu działań, uważając, że nowy projekt ustawy wspiera te firmy, które i tak dziś świetnie sobie radzą. Zdaniem sceptycznie nastawionych do tego pomysłu analityków może być powstanie bardzo dużej ilości mieszkań i lokali przeznaczonych na wynajem, które po prostu będą stały puste.

Na skutki jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. W każdym razie pozytywną informacją powinno być dla nas to, że w końcu pojawiają się regulacje w naszym kraju dotyczące obszaru takiego jak REIT-y.

 

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej wyceny twojego lokalu, mieszkania lub domu – skontaktuj się z nami!