Wiele osób posiadających oszczędności i zdecydowanych na zakup własnej nieruchomości,  rozważa możliwość kupienia domu zamiast mieszkania. Jedną z najtańszych opcji jest zakup domu w zabudowie szeregowej. Rozwiązanie to ma pewne minusy, jednak do zalet z pewnością należy większa powierzchnia użytkowa niż w mieszkaniu, brak czynszu oraz innych opłat administracyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, powinniśmy wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

 Zabudowa szeregowa – podział budynkowy i gruntowy

Decydując się na zamieszkanie w szeregowcu, musimy poznać sposób podziału zarówno nieruchomości budynkowej jak i gruntowej. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której do nabycia jest lokal mieszkalny. Pozwala to na uniknięcie stosowania przepisów dotyczących wspólnot mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie dziesięciosegmentowy szeregowiec. Jest on dzielony na pięć domów jednorodzinnych dwulokalowych. Każdy nabywca takiej nieruchomości staje się współwłaścicielem. Tę metodę stosuje się m.in. dlatego, aby uniknąć rozdrabniania działki, na które szeregowiec został zbudowany. Może zdarzyć się jednak tak, że cała zabudowa szeregowa określana  jest  jedną nieruchomością, w której wydzielone są konkretne lokale.

Do kogo należy ogródek?

Bardzo dużo kontrowersji dotyczy wspólnych nieruchomości. Zaliczamy do nich np. ogródek. Do kogo on należy? Kto ma prawo z niego korzystać? Kto powinien się nim opiekować? Kupując lokal w zabudowie szeregowej musimy dopilnować tego, aby w umowie dokładnie sprecyzowana była informacja o  tym, jaka część gruntu przypada konkretnemu właścicielowi.  Przydział ten powinien znaleźć się również w księdze wieczystej.

Dbamy o dobro wspólne

Kiedy kupujemy lokal w zabudowie szeregowej, automatycznie decydujemy się na współwłasność. Oznacza to, ze nieruchomość nie będzie podlegała przepisom o wspólnotach mieszkaniowych. W tym przypadku stosowane są artykuły Kodeksu cywilnego. Wynika z tego m.in., że każdy ze współwłaścicieli będzie musiał troszczyć się o dobro wspólne, a wszystkie decyzje dotyczące nieruchomości muszą być głosowane.