Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie wiesz, w jaki sposób ustalić cenę? Proponowany koszt wynajmu mieszkania powinien uwzględniać lokalizację, koszty, które musisz ponosić jako właściciel, standard mieszkania, dodatkowe udogodnienia, konkurencję, a także oczywiście wielkość wynajmowanej nieruchomości.

 

Lokalizacja. Im bliżej centrum - tym drożej. Im bliżej do komunikacji miejskiej – tym drożej. Im bliżej do aptek, lokali usługowych i centrów handlowych – tym drożej. Doba lokalizacja jest w cenie! Za lokal położony w dobrej części miasta z pewnością więcej zapłaci osoba aktywna, która nie wyobraża sobie po pracy siedzenia w domu, ale chce mieć możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Za dobrą lokalizację więcej zapłacą również rodziny z dziećmi – bliskość do żłobków, przedszkoli i szkół jest naprawdę ważna!

Koszty. Obliczając cenę wynajmu mieszkania, koniecznie należy wziąć pod uwagę koszty, które pokrywasz Ty jako właściciel ze swojej kieszeni. W grę wchodzi tu czynsz za mieszkanie oraz opłaty – tek kwestie należy uzgodnić z najemca już na samym początku, aby nie dochodziło do nieporozumień po  podpisaniu umowy.

Standard nieruchomości. Za wyższy standard płaci się więcej. I nie chodzi tylko o standard samego mieszkania, ale również za standard osiedla czy tez budynku.

Atrakcyjność. Cena za wynajem może być nieco wyższa, jeżeli Twój lokal jest atrakcyjny. Co to znaczy? Wartością jest na pewno balkon lub taras, miejsce parkingowe, dostęp do Internetu czy też strzeżone osiedle.

 

Oczywiście warto przyjrzeć się również cenom, jakie oferuje konkurencja. Sprawdzamy zatem podobne oferty w naszej okoli, porównując lokale o podobnej wielkości i podobnym standardzie. Możemy posiłkować się również oficjalnymi danymi o średnich cenach wynajmu mieszkań w Twoim mieście.