Jakie mieszkania obecnie sprzedają się najlepiej? Okazuje się, że dziś najpopularniejszymi mieszkaniami są te, których wielkość nie przekracza 60 mkw., ale nie jest tez mniejsza niż 45 mkw. Wielu klientów poszukuje mieszkań z osobną kuchnią, chociaż na takiej powierzchni najlepiej sprawdzają się aneksy kuchenne.

Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, Polacy coraz chętniej kupują mieszkania małe. Jak wynika z raportu Amron – Sarfin, aż 26% wszystkich kupujących mieszkania w ubiegłym roku w stolicy, wybrało mieszkania nowe o powierzchni między 45 a 55 mkw.  Na drugim miejscy znalazły się mieszkania o powierzchni od 35 do 45 mkw. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się mieszkania nieco większe  - do 65 mkw.

Polacy wybierają mieszkania małe, jednak nie za małe – kawalerki nie są tak popularne jak mieszkania dwupokojowe. Dlaczego właśnie taka wielkość jest najpopularniejsza? Po pierwsze z całą pewnością wpływ na takie decyzje ma cena. Z jednej strony niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów na mieszkanie, z drugiej większe mieszkania dla kredytobiorców byłyby zbyt dużym obciążeniem finansowym. Po drugie, obecnie grupą najchętniej kupującą mieszkania są młodzi ludzie na początku swojej zawodowej drogi – duże mieszkania nie są im po prostu potrzebne. Po trzecie znaczenie mają również tendencje panujące na rynku wynajmu mieszkań. Wiele osób inwestuje w nieruchomości po to, aby móc później na nich zarabiać, a jak wiadomo, zarówno bardzo małe mieszkania jak i bardzo duże, cieszą się mniejszą popularnością niż mieszkania średnie – 2 – pokojowe.

Jakie jeszcze wymogi mają klienci szukający obecnie mieszkania? Na pewno szukają oni mieszkań z dogodnym układem pokoi, windą, tarasem lub balkonem, a w starszym budownictwie – możliwości skorzystania z komórek lokatorskich. Powodzeniem cieszą się mieszkania z osobną kuchnią.

 Jeżeli chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie i potrzebujesz profesjonalnej wyceny rzeczoznawcy – zapraszamy do współpracy!