Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  zaprezentowało przygotowaną nowelizację ustawy dotyczącej warunków technicznych budynków. W nowelizacji spotykamy się ze znacznym zliberalizowaniem prawa, co będzie skutkowało większymi możliwościami  deweloperów. Z całą pewnością będą mogli znacznie efektywniej realizować swoje projekty.

 

Efektywność realizowania projektów przez deweloperów to jednak nie wszystko. Zmiany dotyczą bowiem bardzo wielu ograniczeń, które były zupełnie niedopasowane do dzisiejszego rynku nieruchomości. Nowelizacja sprawia, że przepisy staja się nam znacznie bliższe – są one dostosowane do panujących warunków, a także do trendów związanych z projektowaniem wnętrz.

Nowe regulacje z całą pewnością spowodują, że zarówno architekci jak i deweloperzy będą mieli większą swobodę działania. Co więcej, nowelizacja może znacznie obniżyć koszty budowy nieruchomości. A co jeśli chodzi o przyszłych użytkowników mieszkań? Dla jednych wprowadzone poprawki będą bardzo korzystne – chodzi m.in. o tworzenie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych blisko budynków. W nowelizacji znajdują się  jednak zapisy, które mogą podnieść wartość nieruchomości. Przykładem może być powiększona powierzchnia garażu podziemnego.

Najważniejsze zmiany

Jedną z istotniejszych zmian w tej nowelizacji jest możliwość tworzenia większej ilości miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Po wejściu w życie tej ustawy, będzie można zbudować większą ilość miejsc postojowych w odległości 7 m od okna. Przy czym, należy zachować również odległość 3 metrów od granicy działki sąsiadującej. Z kolei, jeżeli chodzi o budownictwo bliźnicze czy szeregowe, miejsca postojowe będą mogły znaleźć się tuż pod oknem.

Udogodnienia w aranżacji wnętrz. Nowelizacja zakłada możliwość budowania kawalerek, których wielkość nie będzie mniejsza niż 24 mkw. Co więcej, będzie można zaprojektować mieszkanie w taki sposób, aby aneks kuchenny znajdował się w pokoju (konieczna odpowiednia wentylacja). Co więcej, zlikwidowano ograniczenia dotyczące minimalnych szerokości pomieszczeń. Do tej pory w pomieszczeniach tj. łazienka, należało uwzględniać miejsce  na pralkę oraz na pojemnik na bieliznę. Nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków likwiduje tę konieczność.