Od kilku już lat wciąż mówi się o tym, ze rynek mieszkaniowy w Polsce pobija kolejne rekordy. Jednocześnie z dużym niepokojem wypatruje się, kiedy ta dobra passa ulegnie zmianie. Póki co jednak nie mamy się czego obawiać – podobnie jak w latach poprzednich, znów mamy do czynienia z pobijaniem rekordów.

 

Jak określają to analitycy – rynek nieruchomości po raz kolejny pobił własne rekordy. Wpływ na tę sytuację ma kilka czynników. Po pierwsze nadal utrzymują się niskie stopy procentowe. Można przypuszczać, że do póki Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie co do tej kwestii kroków związanych z podwyższeniem stóp procentowych, rynek nieruchomości może czuć się absolutne bezpiecznie. Nieopłacalność lokat bankowych sprawia, że wiele osób decyduje się na lokowanie pieniędzy w nieruchomościach – nawet takich osób, które wcale o tym wcześniej nie myślały.

Kolejny powód dla rosnącego popytu na mieszkania to wciąż malejące bezrobocie. Dlaczego ma to wpływ? Ponieważ znacznie odważniej podejmuje się decyzje o długofalowych skutkach, jeśli ma się pewność, że kredyt będzie mógł być spłacany w terminie i bez problemów, nawet w sytuacji, kiedy konieczna byłaby zmiana pracy.

Eksperci obserwujący rynek nie mają wątpliwości, że dobra passa potrwa przynajmniej jeszcze kilka lat. Obecnie co trzecia transakcja pokrywana jest z kredytu – pozostałe to transakcję za gotówkę. Ludzie mają ochotę i pieniądze na  to, aby inwestować w mieszkania – zwłaszcza pod wynajem. To z kolei wiąże się z budową dużej ilości mieszkań małych, które cieszą się największym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje również duży odsetek inwestorów pochodzących zagranicy. W naszych nieruchomościach widzą oni ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli budowane są one w cieszących się popularnością miastach.

 

Potrzebujesz profesjonalnej wyceny mieszkania? Chcesz sprzedać lub zakupić nieruchomość? Zapraszamy do naszego biura!