Kiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, z wielką niecierpliwością czekamy na dzień jej odbioru. Od momentu przejęcia kluczy od dewelopera, to nabywca nieruchomości będzie  zajmował się jej  utrzymywaniem. Warto zatem bardzo dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich prac do których był zobowiązany.

 

Podczas odbioru mieszkania wypełniany jest specjalny dokument – protokół zdawczo – odbiorczy. Właśnie w tym protokole powinniśmy opisać wszelkie usterki, których się dopatrzymy. Czynność ta jest bardzo ważna i należy wykonać ją przed podpisaniem protokołu.

Z jakimi usterkami można się spotkać?

Jest pewna grupa wad i usterek, z którymi można spotkać się naprawdę bardzo często. Dlatego zwłaszcza na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Z całą pewnością do często pojawiających się  wad podczas odbioru mieszkania zalicza się porysowane parapety oraz szyby. O ile oczywiście wprawiane są zupełnie nowe okna oraz parapety, to do uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas generalnego sprzątania nowej nieruchomości przez wynajęte ekipy. Szczególną wagę należy zwrócić również na drzwi wejściowe, ościeżnice, a także na okna oraz grzejniki, ponieważ to na nich bardzo często znajdziemy obicia oraz obdarcia. Bardzo dokładnie obejrzeć należy ściany. Niestety, nawet w nowym budownictwie zdarzaj sie pęknięcia oraz rysy. Bardzo niebezpieczne są również znaczące odchylenia od normy, jeżeli chodzi o wymiary. Najczęściej spotkamy je w małych wnękach oraz w narożnikach okien.  Niestety, problemy z wentylacją również nie nalezą do rzadkości, a przecież wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak jest ważna. Wentylacja musi działać naprawdę bardzo dobrze – od tego zależy nasze zdrowie, a także stan mieszkania po kilku latach użytkowania. Niekiedy w mieszkaniu trzeba spędzić nieco czasu, aby poznać wszelkie usterki. Dlatego, nie należy spieszyć się z podpisywaniem protokołu. Sprawdzić należy kaloryfery – zdarza się, ze ciekną, a także okna – czasem są niewyregulowane.

Dla jednych będą to drobnostki, dla innych – poważny problem. Pewne jest jednak to, że odbierając mieszkanie, za które sporo płacimy, możemy, a nawet powinniśmy wymagać od wykonawcy najwyższych standardów.

 

Potrzebujesz rzeczoznawcy? Zapraszamy do współpracy!