Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Zakup każdej nieruchomości należy bardzo dobrze przemyśleć. Pod uwagę powinniśmy brać wiele kryteriów. Okazuje się, że Polacy wybierając mieszkania dla siebie, kierują się przede wszystkim dwoma kryteriami; lokalizacja oraz ceną.

 

ARC Rynek i Opinia to firma, która istnieje na polskim rynku jako niezależny instytut badawczy. W ostatnim  czasie instytut ten wykonał badania, z których wynika, że szukając mieszkania interesujemy się przede wszystkim lokalizacją nieruchomości oraz ceną. Inne kryteria są dla nas mniej ważne, lub w ogóle nie bierzemy ich pod uwagę.

Podział procentowy

Absolutna większość badanych, którzy szukają własnego lokum, kierują się lokalizacją, w jakiej nieruchomość się znajduje – jest to aż 91 procent. 8 procent badanych zwraca uwagę na cenę. Na kolejnych miejscach znajduje się wielkość mieszkania (ilość pokoi),  także położenie  mieszkania w budynku. Co bardzo dziwne, Polacy wcale nie chcą kupować mieszkań z promocji – nawet ich nie szukają. Jeżeli już decydujemy się na promocje, dotyczą one rabatu od całkowitej ceny mieszkania.

Deweloper dokładnie sprawdzony

 

Wydaje się, że nad promocyjne ceny przekładamy sobie rzetelność deweloperów i pewność, że mieszkanie powstanie, a my będziemy mogli wprowadzić się do niego w terminie. Okazuje się bowiem, że aż 84 procent  badanych, którzy dokonali już zakupu mieszkania, bardzo dokładnie sprawdzili dewelopera, którego wybrali. Planujący kupić nieruchomość dokładnie sprawdzają prawo własności  gruntu, a także plany zagospodarowania przestrzennego. Informacje czerpią  z treści  umów, a także z opinii w Internecie. Coraz częściej udają się również do gmin oraz sprawdzają księgi wieczyste. To oczywiście bardzo dobra praktyka. Nie powinniśmy jednak zapominać, że kryteriów wyboru nieruchomości jest naprawdę wiele i powinniśmy brać pod uwagę  większość z nich.