Kraków to drugi w Polsce, zaraz po Warszawie, rynek mieszkaniowy. Bez wątpienia jest to też jeden z najciekawszych rynków w naszym kraju. Co go wyróżnia? Przede wszystkim naprawdę bogata oferta mieszkań położonych zarówno w ścisłym centrum, jak i na peryferiach miasta. Dodać należy również, że krakowski rynek nieruchomości należy do jednych z najbardziej rozwiniętych rynków nieruchomości zabytkowych na terenie naszego kraju.

 

Kraków – ciekawy rynek nieruchomości

Krakowski rynek nieruchomości pod względem wielkości i cen ustępuje wyłącznie stolicy. Wyróżnia go bogata oferta, bardzo duża rozbieżność cen, duża ilość nieruchomości zabytkowych. Co więcej, krakowski rynek charakteryzuje się bardzo silnym wynajmem mieszkań. Dużą role odgrywają zarówno turyści, którzy chętnie i często odwiedzają Kraków, ale również studenci, dzięki którym  rynek najmu mieszkań kwitnie.  

Trochę danych

Mieszkania w Krakowie mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny. Oczywiście głównym jej wyznacznikiem będzie lokalizacja m mieszkania. Jedne z najtańszych mieszkań możemy mieć już za 4800 zł za metr kwadratowych, a za najdroższe w okolicach rynku, starego miasta bądź w innych dobrych lokalizacjach, będziemy musieli zapłacić po 20 tysięcy za metr.  

Średnie ceny transakcyjne na krakowskim rynku pierwotnym wynoszą ok. 6400 za metr kwadratowy. Ceny te są bardzo zbliżone do cen w Gdańsku czy Poznaniu. Drożej jest tylko w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 7500.

Średnie ceny mieszkań  na rynku wtórnym nie są wcale dużo niższe i wynoszą ok. 6000 zł za metr kwadratowy – to znacznie więcej niż w innych miastach w naszym kraju (oczywiście oprócz Warszawy).

Warto zauważyć również, że od kilku lat na krakowskim rynku panuje stabilizacja, jeżeli chodzi o ceny.

Udział w MDM

 

Program Mieszkanie dla Młodych nie cieszy się w Krakowie dużą popularnością, a to dlatego, ponieważ na rynku pierwotnym zaledwie 19 procent  spełnia wymogi programu (dane te pochodzą z raportu wykonanego dla Związku Banków Polskich za I kw 2017 roku). Na rynku wtórnym wcale nie jest lepiej – zaledwie  procent mieszkań spełnia wymagania cenowe. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że mieszkania, które spełniają warunki MDM są położone na peryferiach miasta, a często przeznaczone są do generalnego remontu.