Krakowski rynek nieruchomości charakteryzuje się różnorodnością lokali oraz różnorodnością cen. W poprzednim artykule przybliżyliśmy nieco informacji na temat cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dziś przyjrzymy się cenom nieruchomości w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

Najdrożej w centrum

To, że nieruchomości znajdujące się w centrum miasta są najbardziej kosztowne, nie jest niczym zaskakującym. Warto jednak zauważyć, że ceny za mkw. lokalu znajdującego się na Starym Mieście oraz na Kazimierzu są jednymi z najwyższych w Polce – wyższe ceny można spotkać wyłącznie w Śródmieściu Warszawy. Ceny za mkw. w centrum Krakowa zaczynają się bardzo często od 10 tyś złotych. Cena uśredniona wynosi 8, tyś zł za mkw. Za niewielką bo 30 – metrową kawalerkę w centrum Krakowa trzeba zapłacić ponad 300 tyś zł, z kolei dobrze wykończone mieszkanie 50 metrowe znajdują się np. na Kazimierzu to koszt ok. 1,1 mln zł, co oznacza, że metr kw może kosztować nawet ponad 20 tyś zł.

Dzielnice oddalone od centrum o kilka kilometrów, takie jak Zwierzyniec, Dębniki, Bronowice czy Krowodrza są bardzo chętnie poszukiwane, pomimo iż ceny położonych tam nieruchomości wcale nie należą do najniższych. Ceny za mkw. oscylują w granicach od 6 do 7 tyś  zł za mkw. Klienci jednak poszukują lokali w tych okolicach, ponieważ często mogą znaleźć tam cisze, spokój, nieco zieleni, a jednocześnie nie muszą rezygnować z dobrego dojazdu do centrum i do wielu punktów usługowych.

Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast – nikogo zatem nie powinny dziwić wysokie ceny. Wprawdzie nie są one tak wysokie jak w Warszawie, jednak i tak zaliczamy je do jednych z najwyższych na terenie naszego kraju i to zarówno jeśli chodzi o nieruchomości rynku wtórnego jak i z rynku pierwotnego.  Wielu inwestorów kupuje mieszkania w Krakowie pod wynajem – rynek ten świetnie sobie radzi w stolicy małopolski, za co odpowiadają zarówno rzesze turystów jak i studentów.