Breeam Awards to prestiżowe nagrody przyznawane w dorocznym konkursie organizowanym przez międzynarodową instytucję certyfikującą Building Research Establishment (BRE) Global. W tym roku szansę na tę statuetkę mają aż dwa krakowskie biurowce. Na początku marca poznamy listę laureatów. Dlaczego ta nagroda to ogromny prestiż i uznanie?

BRE Global

Instytucja o nazwie BRE Global, mająca swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, jest niemałym autorytetem w dziedzinie budownictwa i architektury. Jej misją stało się szerzenie pozytywnych zmian na świecie w zakresie budownictwa. Pozytywnych, czyli przyjaznych środowisku, mających zachować naturalne bogactwo naszej planety. BRE Global w ramach swojej działalności prowadzi liczne projekty i konkursy. Tym razem, do zawodów zakwalifikowały się również budowle z Polski. Dwa krakowskie biurowce mają bowiem szansę na nagrodę Breeam Awards.

Budynki przyjazne środowisku

Pierwszym z nominowanych jest biurowiec V.Office. Ten pięciopiętrowy budynek powstaje przy ul. 29 Listopada – blisko Starego Miasta. Zakończenie budowy jest planowane na pierwszy kwartał 2019 roku. W czym tkwi jego niezwykłość? W przyjaznych środowisku rozwiązaniach, które zostały zastosowane przez projektantów gmachu – kotłownia na paliwo gazowe, wspomagana przez zeroemisyjne kolektory słoneczne, infrastruktura dla rowerzystów oraz miejsca przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych. Drugim z nominowanych jest natomiast Podium Park, zlokalizowany przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stella-Sawickiego. Budowa tego kompleksu jest nieco bardziej zaawansowana, ponieważ pierwsza część ma się pojawić już w czerwcu 2018 r. Podium Park zakwalifikował się do konkursu z uwagi na wypożyczalnię elektrycznych samochodów, rowerów i skuterów, stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, kilkaset stojaków na rowery oraz mobilną stację naprawy rowerów. Do tego budynek przystroją dwa zielone dziedzińce wraz ze strefą Urban Farming. Podobno aż 95% odpadów, które zostaną wytworzone w czasie budowy, będzie można wykorzystać ponownie.

Trzymamy kciuki!

Lista laureatów zostanie zaprezentowana podczas uroczystej gali, która odbędzie się 6 marca w Londynie. Trzymamy kciuki za polskich reprezentantów i liczymy na kolejne nominacje w nadchodzących edycjach. W dobie walki ze smogiem w Krakowie powinno przybywać takich eko-projektów.