Wzrost zainteresowania krakowskimi nieruchomościami jest stałą tendencją już od kilku lat. Niewątpliwie jednak rok 2018 r. może się okazać absolutnie rekordowy. Popyt na mieszkania jest tak duży, że w zasadzie trzeba się za nimi rozglądać już na etapie projektowania. Potem może być za późno na interesujący nas lokal.

Badania i analizy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz analiz dokonywanych cyklicznie przez różnego rodzaju instytucje zainteresowane tematem rynku nieruchomości, jednoznacznie i niezaprzeczalnie wynika, że krakowskie nieruchomości cieszą się niebywałym popytem, a trend ten nie zamierza zmaleć. Przykładowo, w 2016 r. deweloperzy oddali do użytku prawie 80 tysięcy lokali. Większość z nich rozeszła się jak "świeże bułeczki".

Ogromne zainteresowanie wśród obcokrajowców

Najbardziej zaskakującym faktem, wspomnianych wyżej analiz, jest to, że wiele nieruchomości zostało kupionych przez obcokrajowców. Kto interesuje się krakowskim rynkiem? Największą grupę w tym gronie stanowią Ukraińcy, którzy w 2016 r. nabyli około 64 tysięcy metrów kwadratowych. Zaraz za nimi znajdują się Niemcy oraz obywatele Wielkiej Brytanii. O ile obecność wyżej wymienionych państw szczególnie nie dziwi, z uwagi na liczne powiązania Polski z tymi krajami, to jednak nieco zaskakujące jest nabywanie krakowskich mieszkań przez Szwajcarów, Francuzów, mieszkańców Skandynawii, Etiopii, Libanu, Sri Lanki, a nawet Hongkongu.

Gdzie jest najtaniej?

W zasadzie krakowskie mieszkania nigdzie nie są tanie, a już na pewno nie te z rynku pierwotnego. Ceny osiągają bowiem bardzo wysoki poziom. Porównując jednak wszystkie dzielnice Krakowa, najmniej zapłacimy za mieszkanie w Nowej Hucie. Specjaliści szacują jednak, że nie potrwa to długo, ponieważ Nowa Huta przeżywa prawdziwy rozkwit. Planowanych jest tam wiele nowych inwestycji, nie tylko biurowych i mieszkaniowych, ale również nastawionych na stworzenie przestrzeni do wypoczynku i rozrywki.

Gdzie jest dużo nowych mieszkań?

Chcąc zatem podpowiedzieć wszystkim szukającym, gdzie można znaleźć wymarzone mieszkanie, należałoby wskazać, że jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to nowe inwestycje powstają przede wszystkim poza centrum, ze szczególnym naciskiem na obrzeża Krakowa.