W marcu 2018 r. rozpoczęła się kolejna spektakularna rozbiórka jednego ze znanych, poprzemysłowych budynków. O czym mowa? O budynku Telpodu, znajdującym się przy ul. Lipowej 4. Jak będą wyglądały dalsze losy tej nieruchomości?

Stary Telpod

Telpod, czyli właściwie Krakowskie Zakłady Elektroniczne Unitra-Telpod (później Telpod S.A.) powstały w 1945 r., czyli tuż po II wojnie światowej i funkcjonowały aż do 2002 r. Mieściły się w historycznym budynku dawnej fabryki naczyń emaliowanych Oskara Schindlera. Właśnie dlatego siedziba zakładów stała się bohaterem nagrodzonego Oscarami filmu Stevena Spielberga. W Telpod zajmował się produkcją elektroniki – różnego rodzaju podzespołów i części do urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych.

Ruszyła rozbiórka

Zakład nie funkcjonował już od 2002 r., dlatego stary, poprzemysłowy budynek Telpodu przez kolejne lata stopniowo niszczał. W końcu nieruchomością zainteresowała się firma Golub GetHouse. Inwestor postanowił zburzyć starą fabrykę i w tym miejscu zbudować nowoczesny akademik.

Kontrowersje wokół Telpodu

O sprawie Telpodu zrobiło się głośno za sprawą zgody, wydanej przez urzędników z Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu, na wycięcie aż 56 drzew, otaczających zakłady. Decyzja spotkała się z niezadowoleniem krakowskich aktywistów, którzy postanowili walczyć o zieleń wokół Telpodu. Ostatecznie doszło do ugody między stronami, a prezes Golub GetHouse zobowiązał się do posadzenia w tym miejscu nowych, 56 drzew, zaraz po zakończeniu budowy.

Ekskluzywny akademik

W miejscu starego Telpodu ma powstał nowoczesny, ekskluzywny akademik. Studenci znajdą w nim liczne miejsca rozrywki, takie jak sale gier, sale telewizyjne, siłownię, a być może i nawet saunę. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w przestrzenie handlowe – sklepy i punkty usługowe.