W oparciu o dane, zgromadzone przez Zarząd Województwa Małopolskiego, w powiecie oświęcimskim realizowanych jest obecnie aż 150 inwestycji, co stawia ten region na pozycji niekwestionowanego lidera w dziedzinie nieruchomości. Jakie inwestycje powstaną? Kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac? Ile to kosztuje? O tym kilka słów w artykule poniżej.

"Gruba kasa" na nowe inwestycje

Szacuje się, że realizowane projekty pochłoną wydatki rzędu jednego miliarda złotych. Takie pieniądze zostaną wydane na inwestycje w okresie od 2014 roku do 2020 roku. Co jednak niezwykle istotne, ponad połowę tych kosztów pokryją różnego rodzaju dotacje unijne. Ponad pół miliarda złotych, wyciągnięte z kasy Unii Europejskiej w tak krótkim czasie to niemały wyczyn.

Imponująca historia

Obecny sukces powiatu oświęcimskiego to nie "jednorazowy wybryk". Region uzyskiwał świetne wyniki już w poprzednich latach. Statystki pokazują, że w latach 2007 – 2013 realizowano tam inwestycje za ponad 1,8 miliarda złotych (733 miliona złotych wyciągnięto natomiast z unijnej kasy). W tym 125 projektów wprowadzono w życie dzięki Małopolskiemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu.

Co się buduje/budowało?

W 2015 roku powstała na przykład jedna z największych, realizowanych w obrębie Oświęcimia i okolic, inwestycji – nowoczesna linia produkcyjna kauczuku, która kosztowała aż 568 milionów złotych (przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 147 milionów złotych). Dzięki niej grupa Synthos, obsługująca linię, zwiększyła moce produkcyjne o 90 tysięcy ton rocznie oraz zatrudniła 150 osób. Z nowszych inwestycji należałoby przywołać chociażby zakup 20 nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji Oświęcim za kwotę 21 milionów złotych (przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 18 milionów złotych).

Świetlana przyszłość

Oświęcim to dopiero czwarte, pod względem wielkości, miasto województwa małopolskiego. Aż trudno uwierzyć, że w krótkim czasie stało się liderem polskiego biznesu. Świetnie, że Oświęcim potrafił wykorzystać swój małomiasteczkowy charakter, aby przyciągnąć, zainteresować inwestorów. Jeżeli w kolejnych latach zostanie włożona tak duża ilość pracy w promowanie miasta, powiatu i regionu w ogóle, jeszcze niejednokrotnie o nim usłyszymy.