W krakowskiej Nowej Hucie znów zawrzało za sprawą planowanej nadbudowy i rozbudowy nieruchomości, położonej na osiedlu Teatralnym 19. Dzisiaj – 27 czerwca 2018 r. o godz. 17 – planowany jest protest mieszkańców. Czy to wstrzyma planowaną inwestycję? Czy mieszkańcy osiągną swój cel? Dlaczego nie chcą się zgodzić z planami inwestora?

Poszło o gęstość zabudowy

Mieszkańcy osiedla Teatralnego sprzeciwiają się planowanej inwestycji, ponieważ "wyrośnie" ona w samym środku osiedla, zdecydowanie zagęszczając zabudowę w tym miejscu. Dodatkowo wskazują, że przestarzała kanalizacja może nie wytrzymać kolejnego obciążenia, w postaci 69 nowych mieszkań. W złym stanie technicznym są również drogi dojazdowe, place zabaw i boisko sportowe. Mieszkańcy już teraz mają problem z parkowaniem, ponieważ w okolicy brakuje parkingów. Nadto, budynek wpisany jest do rejestru zabytków i na stałe wpisał się w krajobraz krakowskiej Nowej Huty.

Plany inwestora

Firma Frax-Bud Developer, zajmująca się planowaną inwestycją, zamierza natomiast rozbudować dwupiętrowy budynek, znajdujący się obecnie na osiedlu Teatralnym 19. Kiedyś w tym miejscu działała między innymi stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego, bank oraz sklep z używaną odzieżą. Potem budynek przestał być używany. Planowana inwestycja będzie wyższa od dotychczasowej (oraz wyższa od innych, położonych obok budynków, co szczególnie martwi mieszkańców) i obejmie pięć pięter wraz z podziemnym parkingiem dla trzydziestu samochodów.

Drugi spór w tej sprawie

Obecnie toczona wojna o budynek na osiedlu Teatralnym 19 to już nie pierwszy spór w tej sprawie. W 2010 roku mieszkańcy również protestowali przeciwko inwestycji. Wtedy ich działania przyniosły pozytywny skutek i wstrzymano budowę. Jak będzie teraz? Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie, a mieszkańcy protestują. Wynik tej batalii poznamy prawdopodobnie za kilka tygodni.