Narodowe Centrum Nauki w Krakowie jeszcze w 2018 roku zmieni swoją siedzibę. NCN stanie się użytkownikiem nowoczesnego biurowca przy ul. Twardowskiego. Jak mówią pracownicy i kierownictwo agencji, budynek jest dużo większy od obecnego i spełnia wszelkie wymogi. Ile kosztował biurowiec? Kto jest jego autorem? Co ma z tym wspólnego Robert Lewandowski?

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie jest agencją wykonawczą, która została stworzona w celu wspierania działalności naukowej w obrębie badań podstawowych (prac eksperymentalnych i teoretycznych), czyli takich, które są z pewnością ważne dla społeczeństwa, ale nie mają bezpośredniego nastawienia na działania komercyjne. W ramach wykonywanych zadań NCN finansuje różnego rodzaju badania, stypendia doktorskie i staże naukowe, nadzoruje realizację określonych badań i tak dalej. NCN dysponuje każdego roku milionami lub nawet miliardami złotych dotacji rządowych. Do tej pory jego siedziba mieściła się przy ul. Królewskiej 57 w Krakowie.

Nowe perspektywy

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla siedziby Narodowego Centrum Nauki w Krakowie trwało kilka lat. Agencja potrzebuje bowiem odpowiedniej wielkości i dobrze wyposażonej przestrzeni. W końcu, w 2017 roku doszło do zawarcia porozumienia ze spółką Moonoffice, budującą biurowiec przy ul. Twardowskiego.

Nowy obiekt

Nowa siedziba NCN obejmuje powierzchnię 5,3 tys. metrów kwadratowych. Biurowiec kosztował natomiast aż 55 milionów złotych netto. To nowoczesna, kilkupiętrowa bryła. Elewacja poszczególnych pięter została tak skonstruowana, żeby wywołać efekt nierównych, falujących powierzchni. Budynek jest w pełni ekologiczny (oświetlenie LED wyposażone w czujniki obecności, spłukiwanie toalet wodą deszczową, oszczędne baterie umywalkowe na fotokomórkę, możliwość ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, rowerownie itd.) - został stworzony przy użyciu najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Dlaczego Robert Lewandowski?

Częstym nazwiskiem wymienianym w kontekście nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki w Krakowie jest Lewandowski – kapitan naszej reprezentacji. Stało się tak za sprawą jego byłego menedżera, który obecnie jest właścicielem firmy budującej Moon Office przy ul. Twardowskiego.